Owsiak i Gortat ambasadorami kampanii przeciwko dopalaczom

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2015 17:07

Pakt Społeczny Przeciw Dopalaczom, podpisany w środę (29 lipca) w Warszawie, ma skoordynować działania różnych instytucji, organizacji i mediów, w walce z tymi substancjami. Rusza też kampania, która będzie informować o zagrożeniach związanych z zażywaniem dopalaczy.

Owsiak i Gortat ambasadorami kampanii przeciwko dopalaczom
Marcin Gortat FOT. Keith Allison/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Treść paktu brzmi: "Jesteśmy przeciw - dopalaczowym zbrodniom. Jesteśmy za - życiem wolnym od narkotyków. Dołącz do nas i powiedz innym: dopalacze kradną życie! Działaj! Twórz! Żyj!".

Jak już informowaliśmy, w siedzibie MSW dokument podpisali m.in. premier Ewa Kopacz, minister zdrowia Marian Zembala, minister sprawiedliwości Borys Budka, minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska, minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki, rzecznik praw dziecka Marek Michalak, przedstawiciele różnych organizacji pozarządowych, w tym ZHP, Monaru.

Przed podpisaniem paktu zaprezentowano spot, który od środy będzie emitowany w mediach i w internecie. Widać na nim agresywnego młodego człowieka po zażyciu dopalacza; lekarze próbują ratować mu życie. Na końcu pojawia się sygnał ustania akcji serca i napis: "Taki z ciebie mocarz".

Nie nakazy i zakazy, a wiedza, jak działają dopalacze, pomoże ochronić przed nimi młodych - przekonywała premier. Jej zdaniem młodzi muszą "wiedzieć i rozumieć, że dopalacze to coś, co grozi ich życiu i zdrowiu; to coś, co rujnuje ich życie na przyszłość". - Dziś nie ma mody na dopalacze. Dziś jest cool ten, który nie bierze dopalaczy - podkreślała.

Przypomniała, że po fali zatruć dopalaczami zatrzymano 170 osób i zabezpieczono 80 kg tych substancji. Dodała też, że ponieważ dopalacze to nie tylko problem Polski, będzie zabiegać, by polski pakt społeczny został przeniesiony za granicę.

- W tych intensywnych działaniach instytucji państwa, które wypowiedziały wojnę dopalaczom, potrzeba zdecydowanie więcej wielokierunkowych działań. Te działania muszą być oparte na ludziach, którzy mają swój szczególny autorytet wśród młodych ludzi. Dlatego tak cenne jest przyłączenie się do naszej akcji osób, które mają autorytet, (takich jak) Jurek Owsiak czy Marcin Gortat - powiedziała Kopacz.

Owsiak i Gortat zostali ambasadorami kampanii. Podczas spotkania zaprezentowano nagrania z ich wypowiedziami. Owsiak przekonywał m.in., że dopalacze to narkotyki, które kradną życie, są samym złem, a od młodych ludzi zależy, czy będą ich używać, czy nie.

- Zrobię wszystko, co w mojej mocy, by poinformować jak najwięcej młodzieży, że dopalacze niszczą życie - mówił Gortat.

Paweł Chmielewski z ZHP podkreślał, że potrzebni są młodzieżowi liderzy, instruktorzy harcerscy, nauczyciele, ludzie, którzy zechcą poświęcić dzieciom czas, pomóc im znaleźć pasję. - Kiedy taka pasja zostanie rozpalona, młody człowiek nie będzie się już niczym musiał dopalać - powiedział.

W podobnym tonie wypowiadał się rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Jak podkreślał, "nie wystarczy kierować działań do konkretnej grupy, ale trzeba zaprosić ją do działania". - Młodzi ludzie sami powinni zachęcać rówieśników do mówienia "stop dopalaczom" - podkreślił.

Nieco inna była wypowiedź przedstawiciela Monaru Marcina Sochockiego, który mówił, że "profilaktyka nie tyle potrzebuje szczytnych akcji, kampanii, filmów, ile codziennej pracy u podstaw".

Według niego właściwsza jest raczej dyskusja, jak zmienić system działań profilaktycznych, by był skuteczny i jak wspomóc samorządy, by nie wydawały pieniędzy na działania papierowe, a konkretne. Zwrócił się też do nauczycieli, by nie rezygnowali z bycia wychowawcami.

Na Facebooku uruchomiony został profil kampanii "Dopalacze kradną życie" (facebook.com/dopalaczekradnazycie). Będą tam publikowane m.in. aktualności dotyczące akcji, informacje o działaniach policji, zdjęcia osób, które dołączyły do inicjatywy.

Ruszyła też mapa inicjatyw antydopalaczowych. Na stronie www.msw.gov.pl/dopalaczekradnazycie została zamieszczona pełna lista podejmowanych lub planowanych działań związanych z walką z tymi substancjami. Lista zawiera ok. 50 inicjatyw prowadzonych przez różne instytucje, m.in. policję czy MEN.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum