Otyłość: ten problem w polskiej ochronie zdrowia formalnie nie istnieje

Autor: Katarzyna Rożko/Rynek Zdrowia • • 14 września 2013 10:42

W Polsce nie ma systemu opieki nad otyłym pacjentem. Stworzenie specjalizacji z obesitologii z pewnością poprawi efektywność leczenia otyłości i powikłań związanych z otyłością. Leczylibyśmy mniej zawałów, cukrzycy, nadciśnienia i innych schorzeń.

Otyłość: ten problem w polskiej ochronie zdrowia formalnie nie istnieje
Na IV Zjeździe Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością gościło siedem towarzystw naukowych zrzeszających diabetologów, endokrynologów, lipidologów, kardiologów, kardiodiabetologów, lekarzy rodzinnych i chirurgów. Nieprzypadkowo, bo kluczem do opieki nad otyłymi pacjentami jest ściślejsza współpraca specjalistów i wypracowanie wspólnych wytycznych.

Otyłość od niemowlęctwa
Program sesji zjazdu, który odbywa się w Zawierciu (Śląskie) w dniach 12-14 września pokazuje, że otyłość dotyczy pacjentów w każdym etapie życia: zaczynając od płodowego, przez niemowlęcy, przez okres dzieciństwa i dojrzewania, na schyłku życia kończąc. Otyli pacjenci to wyzwanie dla lekarza rodzinnego, ginekologa, diabetologa, kardiologa i wielu innych specjalistów.

Dagmara Pokorna-Kałwak, specjalista medycyny rodzinnej, pediatra, adiunkt Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, wskazuje, że z problemem nadwagi i otyłości spotyka się już u dzieci w wieku niemowlęcym.

- Mamy do czynienia z dzieckiem, które określane jest jako pulchne, a jego rodzice i dziadkowie najczęściej są orędownikami hasła: ''pulchne to zdrowe''. To bardzo szkodliwy mit. Zadaniem lekarzy rodzinnych i pediatrów jest ten mit obalać i nakłaniać rodziców, żeby stosowali właściwe żywienie już od pierwszych dni - podkreśla w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Pokorna-Kałwak.

Wskazuje, że lekarz rodzinny w rozmowie z rodzicami powinien też zaznaczać, że nie ma czegoś takiego jak ''wyrastanie'' z nadwagi czy otyłości.

- Powodem nadwagi u dzieci najczęściej są błędy dietetyczne. Słodycze czy fast food występują często pod postacią nagrody dla najmłodszych. Do tego dochodzą złe nawyki żywieniowe całej rodziny i brak ruchu. Często rodzice nalegają na wystawienie dziecku zwolnienia z wychowania fizycznego, gdyż odczuwa różne dolegliwości z powodu braku wydolności, którego przyczyną jest... nadwaga. Łatwo w ten sposób wpaść w błędne koło - zwraca uwagę lekarz rodzinny.

Rodzinny od otyłości
Dr Agnieszka Mastalerz-Migas, p.o. kierownika Zakładu Medycyny Rodzinnej UM we Wrocławiu, zwraca uwagę, że lekarz rodzinny jest na co dzień obciążony pracą, ale nie oznacza to, że może bagatelizować problem nadwagi czy otyłości u pacjenta.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum