Otyłość. Jest zarządzenie prezesa NFZ w sprawie KOS-BAR

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, NFZ09 listopada 2021 10:56

Jest zarządzenie prezesa NFZ w sprawie pilotażu KOS-BAR. Chodzi o kompleksową opiekę specjalistycznej nad pacjentami z otyłością olbrzymią. Zarządzenie wchodzi w życie 9 listopada.

Otyłość. Jest zarządzenie prezesa NFZ w sprawie KOS-BAR
Jest zarządzenie prezesa NFZ w sprawie KOS-BAR Fot. PTWP
  • Jest zarządzenie prezesa NFZ w sprawie uruchomienia pilotażu KOS-BAR. Chodzi o kompleksową opiekę specjalistycznej nad pacjentami z otyłością olbrzymią.
  • Zarządzenie opublikowano wczoraj, natomiast wchodzi w życie 9 listopada
  • Pilotaż KOS-BAR ma być remedium na narastającą pandemię otyłości w Polsce: z danych NFZ wynika, że w Polsce nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych, a co czwarty jest otyły.

Jest zarządzenie prezesa NFZ w sprawie KOS-BAR

Jeszcze we wrześniu w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR. Teraz - 8 listopada -  zarządzenie w sprawie realizacji programu opublikował NFZ.

- Niniejsze zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ma na celu wdrożenie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR, zwanego dalej „programem pilotażowym” - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak przypomina NFZ założeniem pilotażu jest poprawa jakości i efektywności leczenia pacjentów w wieku od 18. roku życia z rozpoznaniem ICD-10:

  • otyłością spowodowaną nadmierną podażą energii, u których wskaźnik masy ciała BMI ≥ 40 kg/m²,
  • oraz świadczeniobiorcami z BMI 35 – 40 kg/m², u których chirurgicznie indukowana redukcja masy ciała może przynieść potencjalną poprawę w zakresie chorób wywołanych otyłością

W Polsce nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków

Pilotaż KOS-BAR ma być remedium na narastającą pandemię otyłości w Polsce:  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 miliona osób na świecie.

Z kolei z danych NFZ wynika, że w Polsce nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków, a co czwarty jest otyły. Fundusz szacuje, że za sześć lat tych drugich będzie aż 30 proc.

- Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zachorowalności na cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, chorobę niedokrwienną serca, obturacyjny bezdech senny, chorobę zwyrodnieniową stawów czy depresję. Ponadto otyłość sprzyja rozwojowi niektórych typów nowotworów i podwyższa ryzyko zgonu - przypomina NFZ w uzasadnieniu zarządzenia.

I wskazuje, że KOS-BAR "zakłada objęcie świadczeniobiorców z olbrzymią otyłością kompleksową opieką specjalistyczną w jednym ośrodku koordynującym".

Rekomendowany model opieki obejmuje:

  • diagnozę,
  • nowoczesne leczenie bariatryczne,
  • opiekę psychologa,
  • dietetyka
  • rehabilitację leczniczą.

- Celem pracy wielospecjalistycznego zespołu jest przygotowanie świadczeniobiorców do leczenia chirurgicznego oraz nadzorowanie prawidłowego i niepowikłanego procesu utraty masy ciała zarówno we wczesnym, jak i odległym okresie pooperacyjnym. W ramach programu pilotażowego zakłada się stosowanie protokołów kompleksowej opieki okołooperacyjnej dla poprawy wyników leczenia w chirurgii bariatrycznej (protokoły ERABS). Protokoły ERABS przyczynią się do zintegrowanej
opieki zdrowotnej i poprawy zarówno krótko, jak i długoterminowych efektów leczenia przy jednoczesnym obniżeniu kosztów- czytamy w uzasadnieniu.

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum