Oto dlaczego tworzymy ranking 50 najbardziej wpływowych kobiet w ochronie zdrowia
Do 30 stycznia można zgłaszać kandydatki do konkursu Kobieta Rynku Zdrowia. Chcemy w ten sposób wyróżnić 50 najbardziej wpływowych kobiet w ochronie zdrowia. Gala finałowa odbędzie się 9 marca podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

- W skład kapituły konkursowej Kobieta Rynku Zdrowia wchodzą dziennikarki i dziennikarze Rynku Zdrowia. Kapituła dokona wyboru spośród zgłoszeń od czytelników oraz własnych wskazań.
- Propozycje kandydatur do nagrody mogą nadsyłać zarówno osoby indywidualne, firmy zainteresowane, instytucje państwowe, samorządowe, izby gospodarcze, jak i inne instytucje oraz środowisko medyczne i farmaceutyczne.
- Zgłoszenia do Konkursu przyjmowane są do 30 stycznia 2023 r. wyłącznie poprzez formularz zgłoszeniowy. Formularz zgłoszeniowy
Kobieta Rynku Zdrowia. Dlaczego to robimy?
W tym roku redakcja Rynku Zdrowia po raz pierwszy przyzna nagrodę Kobieta Rynku Zdrowia. Dlaczego to robimy? Z prostej przyczyny: chcemy pokazać kobiety, które odgrywają niebagatelną rolę w kształtowaniu systemu ochrony zdrowia, a które bardzo często wykonują tzw. niewidzialną pracę.
Jak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Instytut Monitorowania Mediów dla Forbes Women, kobiet w najpopularniejszych telewizyjnych serwisach informacyjnych w Polsce jest coraz mniej. W październiku 2021 roku ekspertek w badanych programach było 24 proc. Rok temu już tylko 21 proc. „Analiza wystąpień kobiet w największych stacjach telewizyjnych w kraju, kolejny raz pozwala wysnuć wnioski, że w mediach wciąż daleko do parytetu płci” – napisali autorzy raportu.
W pierwszej 10. najczęściej wypowiadających się o polityce osób znaleźli się kolejno Donald Tusk, Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki. Pierwsza i jedyna kobieta w tym zestawieniu jest dopiero na 9. miejscu i jest to Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.
Oczywiście telewizja to tylko wycinek rzeczywistości, a powód takiej statystyki jest złożony. W Polsce jest za mało polityczek, a to przekłada się na liczbę kobiet piastujących ministerialne stanowiska. Kobiety nie rządzą też partami politycznymi, co jest z kolei kluczem doboru gości w programach telewizyjnych. Zresztą nie chodzi tylko o telewizję. Podobnym kluczem kierujemy się organizując konferencje w ramach Rynku Zdrowia. Nie płeć determinuje listę panalistów, a stanowiska, które piastują zapraszani przez nas goście. Tworzenie w sztuczny sposób list prelegentów nie jest dobrym sposobem na budowanie pozycji kobiet, ale… Doświadczenie pracy w mediach pokazuje też, że łatwo wpaść w pułapkę tzn. ekspertów na wyciągnięcie ręki.
Redakcje, zarówno mediów ogólnopolskich, jak i branżowych bardzo lubią po takich ekspertów sięgać, zapisują ich nazwiska w redakcyjnych bazach kontaktów, które tworzone są przez lata. Jeśli więc na listach jest więcej mężczyzn, to w naturalny sposób to właśnie oni częściej w mediach występują, częściej udzielają wywiadów, przez co budują swoją rozpoznawalność. I koło się zamyka.
Ranking 50 najbardziej wpływowych kobiet w ochronie zdrowia będzie stanowił dobrą podstawę do uaktualnienia list z nazwiskami ekspertów. Chcemy wyróżnić menadżerki, lekarki, naukowczynie, badaczki, polityczki, urzędniczki, działaczki społeczne oraz przedstawicielki organizacji działających na rzecz pacjentów i rozwoju ochrony zdrowia.
Gala finałowa konkursu i ogłoszenie rankingu odbędzie się 9 marca podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Przyznanie nagród poprzedzi debata pt. Lekarz czy lekarka? Feminatywy i rola kobiet w ochronie zdrowia, na którą już dziś serdecznie państwa zapraszam.
Paulina Gumowska, redaktorka naczelna portalu i magazynu Rynek Zdrowia
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)