Oto co resort zdrowia proponuje medykom. Bromber: Drugiej strony to nie interesuje

Autor: JKB • Źródło: Rynek Zdrowia07 października 2021 16:21

- Chcieliśmy podnieść minimalne wynagrodzenia lekarzy. Drugiej strony to nie interesuje - skomentował spotkanie wiceminister Piotr Bromber.

Oto co resort zdrowia proponuje medykom. Bromber: Drugiej strony to nie interesuje
Piotr Bromber prowadził negocjacje w imieniu resortu zdrowia. PAP/ Wojciech Olkuśnik
  • Szóste i zarazem decydujące spotkanie medyków z wiceministrem Piotrem Bromberem zostało zakończone
  • Niestety obie strony nie doszły do porozumienia. - Nie ma konkretów, nie ma gwarancji, nie ma dat i szczegółów. Wszystko ma podlegać zaakceptowaniu przez zespół trójstronny - skwitował lekarz Artur Drobniak
  • - Zaproponowaliśmy prawie 6 mld zł na podwyżki minimalnych wynagrodzeń. Usłyszeliśmy, że drugiej strony to nie interesuje - skomentował Bromber

Szóste spotkanie zakończone fiaskiem

Pod Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyły się krótkie konferencje prasowe Komitetu Protestacyjno-Strajkowego, a także wiceministra zdrowia Piotra Brombera. Przedstawiciele medyków nie kryli rozczarowania spotkaniem.

- Nie ma konkretów, nie ma gwarancji, nie ma dat i szczegółów. Wszystko ma podlegać zaakceptowaniu przez zespół trójstronny. O jakim porozumieniu mówimy? - powiedział Artur Drobniak z Naczelnej Rady Lekarskiej.

Z kolei zupełnie inaczej skomentował całe spotkanie Piotr Bromber, który przytoczył kilka postulatów, jakie przedstawił w ramach porozumienia.

- Zaproponowaliśmy prawie 6 mld zł na podwyżki minimalnych wynagrodzeń w ciągu pół roku od 1 lipca 2022 r. To są realne pieniądze dla personelu ochrony zdrowia. Usłyszeliśmy, że drugiej strony to nie interesuje - stwierdził.

- Chcieliśmy podnieść minimalne wynagrodzenia lekarzy z 1. stopniem specjalizacji o 1844 zł, z 2. stopniem o 1275 zł, pielęgniarkom ze średnim wykształceniem o 1332 zł. Niestety druga strona nie przystała na to - dodał na konferencji wiceminister.

Czytaj: Co dziś medycy ustalą z resortem zdrowia? Napięcie przed spotkaniem

Czy porozumienie dojdzie do skutku?

Po zakończeniu rozmów z medykami, wiceminister Bromber stwierdził również, że zostaną podjęte dalsze działania w sprawie porozumienia z medykami. Zaznaczył jednakże rozmowy będą prowadzone w ramach porozumienia trójstronnego.

- Podejmujemy prace dotyczące wzrostu wynagrodzeń na zespole trójstronnym ochrony zdrowia. Wszystkich chętnych zapraszamy do prac w tym zespole - dodał.

Podsumowanie wiceministra zostało szybko zripostowane przez Komitet, który przypomniał o tym, że zapewnienia o rozmowach i pracach na niewiele się zdają.

- Szanowni Państwo non stop prowadzicie prace. Tylko działań z tego niewiele. A pacjenci codziennie spotykają się z ogromnymi kolejkami do publicznej OZ. Tylko w zeszłym roku wydaliśmy z prywatnych środków 27mld zł na wizyty u specjalistów! - napisano.

Czytaj: Po spotkaniu medyków z resortem zdrowia. "Porozumienie okazało się nieporozumieniem"

Protest medyków. Rzecznik resortu: jak się idzie do kogoś na obiad, to się go od razu nie krytykuje

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum