Ostrzeżenia obrazkowe na papierosach od marca 2013

Autor: JJX/Rynek Zdrowia • • 10 października 2011 13:37

Ministerstwo Zdrowia zakończyło konsultacje społeczne dotyczące wprowadzenia obrazkowych ostrzeżeń zdrowotnych na paczkach papierosów, pokazujących prawdziwe skutki palenia.

Ostrzeżenia obrazkowe na papierosach od marca 2013
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W opinii Koalicji Obywatelskiej Tytoń albo Zdrowie, popieranej przez 30 organizacji medycznych oraz społecznych, wprowadzenie w Polsce ostrzeżeń obrazkowych to dobry krok w kierunku zwalczania epidemii palenia tytoniu. Według raportów WHO, co druga osoba używająca tytoniu umrze z tego powodu. W Polsce rokrocznie palenie zabija 70 000 osób.

Proponowana przez resort data wprowadzenia ostrzeżeń obrazkowych, to 1 marca 2013. Ostrzeżenia obrazkowe szczególnie skutecznie wpływają na osoby młode, działając prewencyjnie. 

Przepisy, które wymagają umieszczania dużych obrazkowych ostrzeżeń zdrowotnych na paczkach papierosów przyjęły jak dotąd 42 kraje, reprezentujące 42% światowej populacji (m.in. Belgia, Wielka Brytania, Łotwa, Szwajcaria, Australia, Brazylia, Kanada, Nowa Zelandia, Tajlandia i wiele innych).

Zdaniem ekspertów Koalicji, po 6 latach obecności ostrzeżeń w formie pisemnej palacze na tyle się do nich przyzwyczaili, że traktują je jak nieprzykuwające uwagi tło. 

Specjaliści szacują, że obrazkowe ostrzeżenia umieszczone na paczce papierosów będą oglądane przez palacza (wypalającego paczkę papierosów dziennie) co najmniej 7000 razy w ciągu roku, a co najmniej 500 tys. Polaków zaprzestanie palenia po ich obejrzeniu.

Badano skuteczność działania ostrzeżeń. Np. 91 proc. palaczy w Kanadzie powiedziało, że zwróciło uwagę na ostrzeżenia, przeczytało je i przyjrzało się nim. Ponadto 90% młodych osób uznało, że ostrzeżenia graficzne dostarczyły im istotnych informacji na temat skutków zdrowotnych używania tytoniu, były celne i zmniejszyły atrakcyjność palenia.

W Australii, po wprowadzeniu ostrzeżeń obrazkowych, 85% Australijczyków (w tym większość palaczy) uznało za „bardzo" lub „całkiem ważne" wprowadzenie przez rząd ostrzeżeń zdrowotnych. Po dwóch latach od wprowadzenia dużych ostrzeżeń obrazkowych liczba osób dzwoniących na infolinię, by uzyskać poradę jak rzucić palenie uległa podwojeniu.

W Singapurze badania wykazały, że po wprowadzeniu ostrzeżeń obrazkowych: 28% palących pali mniej papierosów, 14% palących unika palenia przy dzieciach, 12% unika palenia przy kobietach w ciąży.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze