Ostry spór polityków: czy marihuanę można stosować jako środek leczniczy?

Autor: PM, PAP/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2011 15:58

PO zdecydowanie sprzeciwia się propozycji, aby marihuana była wprowadzona na listę leków. Propozycję, aby marihuanę można było stosować w celach leczniczych, zgłosił w imieniu grupy posłów Marek Balicki (SLD), podczas sejmowej debaty nad projektem zmian w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Głosowanie dotyczące tej nowelizacji odbędzie się w piątek (1 kwietnia) lub podczas następnego posiedzenia Sejmu za dwa tygodnie.

Ostry spór polityków: czy marihuanę można stosować jako środek leczniczy?

Posłowie lewicy chcą wprowadzić istotną poprawkę w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. 

W ustawie jest sprzeczność

‒ Poprawka ma zlikwidować pewną sprzeczność, jaka istnieje w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. W ustawie jest podział na grupy leków, w tym na leki odurzające, które mogą być stosowane, tzw. leki z grupy I-N, jak na przykład morfina oraz na grupę IV-N, czyli leki odurzające, których nie można stosować - przypomina w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Marek Balicki, poseł SLD i były minister zdrowia.

- Problem polega na tym, że marihuana do celów leczniczych jest w obu tych grupach i to trzeba zmienić ‒ tłumaczy poseł Balicki.

Niektórzy posłowie PO już teraz sprzeciwjają się zmianom, jakie w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii chce wprowadzić Sojusz Lewicy Demokratycznej.

PO: to nie jest lek

- Marihuana nie jest lekiem, jest środkiem, który odurza i ogromnie uzależnia, nie zabija od razu, ale z czasem powoduje, że młody człowiek staje się osobą chorą - podkreśliła 31 marca na konferencji prasowej posłanka Beata Małecka-Libera (PO). Jak dodała, Platforma zdecydowanie sprzeciwia się temu, aby marihuana była wprowadzona na listę leków.

- To jest kompletny absurd i my nie możemy się na to zgodzić, bo to jest droga do legalizacji marihuany, poprzez recepty lekarskie - oświadczyła posłanka.

Poseł Balicki ripostuje

Marek Balicki, odnosząc się do słów poseł Małeckiej-Libery, stwierdził:  

‒ To co powiedziała pani poseł Beata Małecka-Libera to jest skandal. Pani poseł nie ma prawa ograniczać autonomii innych lekarzy i mówić im, co mogą stosować jako lek, a czego nie. Nie można mówić, że coś nie jest lekiem, skoro nim jest, i to zarejestrowanym w wielu krajach świata - ripostuje poseł SLD.

PiS: odrzućmy ten projekt

Projekt zmian w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje m.in. możliwość odstąpienia od ścigania za posiadanie małej ilości narkotyków.

PiS chce odrzucenia tego projektu. Według nowelizacji, zaproponowanej przez resort sprawiedliwości, w pewnych okolicznościach prokurator, jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa, będzie mógł odstąpić od ścigania za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych. 

Głosowanie nad nowelizacją ustawy odbędzie w najbliższy piątek (1 kwietnia) lub podczas następnego posiedzenia Sejmu za dwa tygodnie. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum