Ostrów Mazowiecka: zastosują badania genetyczne w profilaktyce raka
W Szpitalu w Ostrowi Mazowieckiej startuje program badań genetycznych w kierunku wykrywania ryzyka nowotworów.

W ramach programu profilaktyki raka Narodowego Funduszu Zdrowia, genetycy kliniczni sprawdzą zagrożenie chorobą nowotworową ‒ informuje Tygodnik Ostrołęcki.
Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrowi Mazowieckiej jest pierwszą na Mazowszu placówką, w której rozpoczęły się genetyczne badania skłonności do zachorowań na raka.
Badanie jest przeznaczone dla osób z rodzin, w których zdarzały się kolejne zachorowania na nowotwór lub z rodzin, w których choroba nowotworowa dotknęła osoby poniżej 40 roku życia.
Jak już pisaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl badania genetyczne pozwalają na wykrycie zagrożenia nowotworowego na kilka lub kilkanaście lat przed pojawieniem się objawów klinicznych. Zwiększa to znacznie szansę wyleczenia i przeżycia.
Badania genetyczne są stosowane m.in. w profilaktyce raka piersi i jajnika. Do grupy najwyższego ryzyka należą kobiety, w rodzinach w których miały miejsce trzy lub więcej zachorowania na raka piersi lub jajnika, u których rozpoznano zachorowanie zarówno na raka piersi, jak i raka jajnika oraz u których wykryto patogenną mutację genów odpowiadających za te rodzaje nowotworów.
Nowoczesnym i bardzo skutecznym sposobem wczesnego wykrywania zagrożenia rakiem piersi lub jajnika jest test genetyczny opracowany przez zespół naukowców pod kierunkiem prof. Jana Lubińskiego z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Test w stu procentach wykrywa mutacje genu BRCA1, która oznacza, że prawdopodobieństwo choroby wynosi aż 80 proc. Mutacje genu BRCA1 to przyczyna 3 proc. wszystkich raków piersi i 14 proc. wszystkich raków jajnika.
W połowie września br., ruszył w Łodzi program wczesnego wykrywania raka piersi oraz raka jajnika oparty na teście genetycznym opracowanym przez zespół prof. Lubińskiego.
Więcej: Tygodnik Ostrołęcki
ZOBACZ KOMENTARZE (0)