Ostateczne głosowanie nad nowelizacją ustawy o wynagrodzeniach. Sejm odrzucił poprawki. Pielęgniarki nie kryły oburzenia

Autor: JKB • Źródło: Rynek Zdrowia15 czerwca 2021 16:34

15 czerwca odbyło się ostateczne głosowanie w sprawie nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Protest pielęgniarek w Warszawie przed Sejmem. Fot. PAP/Marcin Obara
  • We wtorek (15 czerwca) odbył się protest pod Sejmem zorganizowany przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych
  • Manifestacja zaplanowana została specjalnie na ten dzień, gdyż wtedy miało się odbyć ostateczne głosowanie w sprawie nowelizacji o ustalaniu najniższego wynagrodzenia
  • Zgodnie z głosowaniem sejmowym nowelizacja proponowana przez Senat została odrzucona

Kwestia wynagrodzeń w służbie zdrowia jest w ostatnim czasie bardzo gorącym tematem. Przypomnijmy, 7 czerwca miały miejsce tzw. strajki ostrzegawcze, a 15 czerwca pod Sejmem zebrały się pielęgniarki/pielęgniarze, położne i przedstawiciele innych zawodów medycznych, którzy domagali się godnego wynagrodzenia.

Sejm odrzucił nowelizację ustawy

Przed samym głosowaniem głos zabrał poseł Bolesław Piecha. Wyjaśnił on, że w porannym posiedzeniu Sejmowej Komisji Zdrowia odrzucono 1 i 2 poprawkę, za to zaakceptowano poprawkę nr 3. Także minister Adam Niedzielski wyraził swoje stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach medyków. Według niego poprawki zaproponowane przez Senat są "nierealne i bez pokrycia".

- Współczynniki pracy rosną, nie kończymy rozmów o płacach, a senackie propozycje to obietnice bez pokrycia - dodał minister zdrowia.

Ostatecznie w głosowaniach nad trzema poprawkami w Sejmie odrzucono wszystkie trzy poprawki większością bezwzględną.

Czytaj więcej: Protest pielęgniarek i położnych przed Sejmem. "Nie ma medyków, nie ma leczenia"

O co walczyły pielęgniarki i medycy?

Przypomnijmy, 10 czerwca Senat przyjął z 3 poprawkami ustawę o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Jedna z nich dotyczyła podniesienia współczynników pracy, druga  premiowała podnoszenie kwalifikacji, trzecia była porządkująca, zgłoszona przez Biuro Legislacyjne Senatu. Przedstawiciele OZZPiP pod Sejmem apelowali do posłów o utrzymanie tych poprawek.

Nowelizacja gwarantowałaby, że od 1 lipca tego roku żaden pracownik medyczny nie będzie mógł mieć ustalonego wynagrodzenia zasadniczego poniżej poziomu, niż ten wynikający z ustawy. 

Jak głosowali posłowie?

Ostatecznie Sejm odrzucił proponowany przez Senat wyższy niż uchwalony przez Sejm wzrost współczynnikach wynagrodzeń w systemie ochrony zdrowia. Za odrzuceniem opowiedziało się 232 posłów, przeciw było 223, wstrzymało się troje posłów.

Za odrzuceniem propozycji Senatu w sprawie wskaźników było 229 posłów PiS, Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja), Lech Kołakowski (niez.) i Łukasz Mejza (niez.), Przeciwko odrzuceniu było 223 posłów, oprócz parlamentarzystów KO, Lewicy, KP, Polski 2050 i Kukiz'15, także m.in. dwie posłanki PiS - Dorota Chorosińska i Anna Maria Siarkowska. Od głosu wstrzymali się Konrad Berkowicz i Dobromir Sośnierz z Konfederacji oraz Zbigniew Ajchler (niez.).

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum