Osocze trafi na listę produktów objętych zakazem wywozu?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2020 10:46

Jest wniosek o wpisanie osocza na listę produktów objętych zakazem wywozu. To ma zabezpieczyć przeciwciała polskich ozdrowieńców dla  pacjentów w Polsce. Światowe firmy płacą za nie gigantyczne sumy.

Ma to zabezpieczyć przeciwciała polskich ozdrowieńców dla pacjentów w Polsce Fot. Archiwum

Za porcję osocza można otrzymać na amerykańskim rynku od 100 do nawet 40 tys. dolarów. W Europie mówi się o stawkach ok. 400 euro. Grzegorz Czelej, lekarz i senator PiS, wystąpił do premiera z prośbą o wpisanie osocza na listę produktów objętych zakazem wywozu. Jak argumentował, warto by z przeciwciał polskich ozdrowieńców skorzystali pacjenci w Polsce. Tym bardziej że mamy szansę stać się pionierami w leczeniu wyizolowaną z osocza immunoglobuliną - informuje Rzeczpospolita.

Dotychczas w kraju pobrano  53 donacje, z których uzyskano 135 porcji osocza. Do szpitali wydano zaledwie sześć. Tymczasem przetoczenie takiego osocza z przeciwciałami pacjentom leczonym w oddziałach szpitalnych może zwiększyć ich szanse na pokonanie zakażenia i przyspieszyć wytwarzanie własnych przeciwciał.

Obecnie Polacy również mogą się decydować na oddawanie osocza prywatnym firmom za pieniądze poza krajem. Senator Czelej chciałby temu zapobiec.

Więcej: rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum