Osoby niepełnosprawne dopłacą więcej do leczenia?

Autor: POLMED/Rynek Zdrowia • • 24 września 2013 15:44

Resort zdrowia pracuje nad nowym rozporządzeniem w sprawie wykazu refundowanych wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Jednak zdaniem Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED nowe przepisy zamiast ulżyć doli pacjentów, spowodują, że chorzy w wielu przypadkach dopłacą do leczenia więcej niż dotychczas.

Osoby niepełnosprawne dopłacą więcej do leczenia?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Dokument, który nie był gruntownie zmieniany od 10 lat, wymaga wprowadzenia zmian w wykazie refundowanych wyrobów medycznych i dostosowania go do obecnych realiów, zarówno pod względem listy asortymentowej, jak i cen. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że poważnych zmian nie należy się spodziewać.

Wiele propozycji zawartych w projekcie nie tylko nie poprawia sytuacji chorych, ale w istotny sposób obniża standard dotychczas oferowanego zaopatrzenia.

Szczególnie widoczne jest to w przypadku ortez, czyli powszechnie używanych wyrobów medycznych, których podstawowym zadaniem jest usztywnienie określonej części ciała pacjenta (zazwyczaj kończyny) w celu wsparcia procesu rehabilitacji. Dotychczas ortezy były refundowane dla pacjentów po różnego rodzaju urazach (skręceniach, zwichnięciach, zerwaniu więzadeł).

Zapisy projektu znacząco ograniczają do nich dostęp. W konsekwencji pacjent będzie w wielu przypadkach musiał prostą i tanią ortezę zastąpić gipsem, co wiąże się m.in. z wydłużeniem procesu rehabilitacji i dodatkowymi kosztami ponoszonymi przez ZUS.

Co warte podkreślenia, pacjent zaopatrzony w ortezę (w szczególności kończyny dolnej) zazwyczaj jest czynny zawodowo, w przeciwieństwie do tego, który jest unieruchomiony gipsem i przebywa na zwolnieniu lekarskim. Także koszty leczenia przy pomocy gipsu są wyższe niż dofinasowanie zakupu ortezy.

W wielu przypadkach projekt przewiduje zmniejszenie limitu dofinansowania do zakupu danego wyrobu medycznego. Można spodziewać się, że obniżenie poziomu refundacji poszczególnych wyrobów, spowoduje, iż pacjent, aby zmieścić się w ustalonym limicie, dokona zakupu tańszego i gorszego jakościowo sprzętu - uważają przedstawiciele Izby.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum