Organizacje pacjenckie o potrzebach osób starszych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 lipca 2011 15:53

Doświadczenia osób starszych jako pacjentów znajdą się w dokumencie końcowym przewodnictwa Polski w Radzie UE. Zbiorą je organizacje pacjentów, które we wtorek (12 lipca) w Warszawie rozpoczęły dwudniową konferencję "Prawa i potrzeby pacjentów starszych".

Organizacje pacjenckie o potrzebach osób starszych
Dyrektor Federacji Pacjentów Polskich (FPP), Tomasz Szelągowski zapowiedział, że końcowy dokument z konferencji - jako opinia pacjentów z Polski i Europy - wpłynie na ostateczną konkluzję z naszej prezydencji i będzie pomocny w konstruowaniu dyrektyw europejskich. Zaznaczył, że FPP współpracuje z Ministerstwem Zdrowia, w tym z podkomitetem ds. priorytetów prezydencji.

 - Zawsze można zamówić badania opinii, ale tu jest bezpośrednia, życiowa opinia tych, którzy doświadczają tego, jak system pracuje, jak jest przygotowany, czy wymaga zmian - podkreślił.

Konferencja dotyczy perspektyw osób starszych, ponieważ - jak powiedział Szelągowski - pogłębia się dysproporcja spowodowana powojennym boomem narodzin i obecnym ich spadkiem.

- Mamy coraz mniej lekarzy w stosunku do potrzeb. Przybywa starszych pacjentów, którym trzeba udzielić pomocy. System, który mamy, nie jest przygotowany, pracujemy nad nowymi rozwiązaniami, takimi jak telemedycyna. Pozwala ona zaoszczędzić znaczne środki, które można wykorzystać na rozwój bazy albo na kształcenie specjalistów - dodał.

Federacja Pacjentów Polskich jest zrzeszeniem ponad 50 organizacji pacjentów, które stawia sobie za cel integrację środowiska pacjentów, ochronę ich praw, reprezentowanie interesów pacjentów oraz dążenie do poprawy jakości opieki zdrowotnej i usług medycznych. Federacja wchodzi w skład Europejskiego Forum Pacjentów (EPF) - skupiającej ruchy pacjentów parasolowej organizacji mającej siedzibę w Brukseli.

Założone w 2003 r. EPF powstało, aby przedstawiać wspólne stanowisko 40 organizacji reprezentujących ponad 150 mln pacjentów w Unii Europejskiej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum