Organizacje niepełnosprawnych: fundusz solidarnościowy miał być dla nas wsparciem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 listopada 2019 17:32

Liczyliśmy, że Solidarnościowy Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych da nam wsparcie i pomoże w realizacji art. 19 Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, czyli prawa do niezależnego życia - mówili w środę (20 listopada) w Sejmie przedstawiciele organizacji zrzeszających osoby z niepełnosprawnością.

Organizacje niepełnosprawnych: fundusz solidarnościowy miał być dla nas wsparciem
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w środę zajmuje się projektem PiS w sprawie finansowania tzw. trzynastych emerytur z Funduszu Solidarnościowego (obecnie: Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych). Na początku posiedzenia przewodniczący komisji Henryk Kowalczyk (PiS) udzielił głosu przedstawicielom organizacji zrzeszających osoby z niepełnosprawnością.

Prezes i fundatorka Fundacji Vis Maior Jolanta Kramarz wskazywała, że SFWON był szansą na realizację art. 19 Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, czyli prawa do niezależnego życia.

- Chciałabym, żeby to prawo było realizowane na miarę tego, jak realizują je inne kraje - podkreśliła. Wskazała, że chodzi m.in. o asystencję osobistą, opiekę wytchnieniową i kwestie związane z mieszkalnictwem. Oceniła, że zaplanowane na przyszły rok programy na rzecz osób z niepełnosprawnością są niewystarczające.

- Liczyliśmy na to, że Fundusz Solidarnościowy da nam takie wsparcie i to było taką naszą podstawą do zaufania do państwa i świadczonego przez nie prawa (…), także troszeczkę czujemy się oszukani - powiedziała Kramarz. Zaznaczyła, że mówi także w imieniu tych osób, którym niepełnosprawność nie pozwala na zabranie głosu w Sejmie.

Również Justyna Kucińska z Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego pokreśliła, że niepełnosprawni mieli nadzieję, że środki ze SFWON pomogą w realizacji art. 19 Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

Podkreśliła, że ma nadzieję, że projekt nie zostanie przyjęty i "te środki nie zostaną wyprowadzone na inne działania, które również potrzebują finansowania, ale nie kosztem niepełnosprawnych".

Olga Zakolska, Karolina Kropiwiec (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum