×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Organizacje kobiece apelują o odrzucenie projektu całkowitego zakazu aborcji

Autor: KL/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 08 kwietnia 2020 20:19

Ponad 100 organizacji kobiecych i grup nieformalnych zrzeszonych pod szyldem Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem stanowczo sprzeciwia się zmianom zaproponowanym w projekcie ustawy Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Zatrzymaj aborcję", które będą poddane pod głosowanie Sejmu w 15 kwietnia.

Organizacje kobiece apelują o odrzucenie  projektu całkowitego zakazu aborcji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Polska ma jedne z najbardziej restrykcyjnych praw antyaborcyjnych w Europie. Aborcja jest legalna tylko w przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, ciężkich uszkodzeń płodu, lub gdy ciąża jest wynikiem gwałtu, bądź innego czynu zabronionego, np. kazirodztwa. Mimo tych trzech przesłanek, w których aborcja jest dozwolona, istnieje wiele barier, które utrudniają do niej dostęp. Zaledwie 10% szpitali wywiązuje się z obowiązku wykonywania terminacji ciąży w ustawowych przesłankach - czytamy w apelu. 

Organizatorzy listu wysłali do posłanek i posłów apel o aktywne sprzeciwienie się  projektowi ustawy i zagłosowanie przeciwko zakazowi aborcji.

Jak podkreślają, projekt Kai Godek doprowadzi do praktycznie całkowitego zakazu aborcji. Obecnie aż 98% terminacji ciąży wykonuje się z powodu ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Projekt w praktyce narazi kobiety na większą przemoc instytucjonalną. Proponowane zmiany przez “Zatrzymaj aborcję” ograniczą dostęp do badań prenatalnych, tym samym zmuszając kobiety do donoszenia ciąży, która może rozwijać się nieprawidłowo, doprowadzając do nieodwracalnych zmian płodu.

- W konsekwencji kobiety będą zmuszone do urodzenia dziecka tak obciążonego wadami, że będzie wymagało opieki paliatywnej lub też może umrzeć niedługo po urodzeniu - podkreślają. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum