Opublikowano projekt ustawy ws. świadczeń pielęgnacyjnych

Autor: PAP-Rynek Zdrowia • • 27 marca 2014 15:11

Projekt ustawy, który opublikowano na internetowych stronach sejmowych, wnosi grupa posłów PO i PSL. W środę (26 marca) został on przedstawiony sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, a do godziny 19 mogli się pod nim podpisywać wszyscy chętni posłowie.

Proponowana regulacja przewiduje, że świadczenie pielęgnacyjne dla rodziców, którzy rezygnują z pracy, by opiekować się niepełnosprawnymi dziećmi, od maja wzrośnie do 1000 zł (netto), od 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 r. do 1300 zł netto.

Już wcześniej przewodniczący sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny Sławomir Piechota (PO) informował, że pierwsze czytanie projektu w komisji odbędzie się 1 kwietnia.

Projekt jest odpowiedzią na trwający w Sejmie od ponad tygodnia protest rodziców niepełnosprawnych dzieci domagających się m.in. podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego do poziomu płacy minimalnej. W 2014 r. wynosi ona 1680 zł brutto, czyli 1237 zł netto.

Rząd zgodził się na podwyższenie kwoty świadczenia do takiego poziomu, ale dopiero od 2016 r. Protestujący chcą podwyżek już teraz.

We wtorek (25 marca) rząd zaakceptował projekt przewidujący wzrost świadczenia pielęgnacyjnego dla rodziców już od maja br. Aby skrócić proces legislacyjny, projekt ma zostać skierowany pod obrady Sejmu jako komisyjny.

Jak napisano w projekcie, propozycja ma na celu podwyższenie kwoty wsparcia do wysokości odpowiadającej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę netto prognozowanemu na 2016 r.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że chce, by projekt podpisali posłowie różnych klubów, by nie upolityczniać tej kwestii. Odniósł się w ten sposób do wątpliwości posłów opozycji, którzy sugerowali, że projekt można było zgłosić jako poselski, podpisany przez posłów klubów koalicyjnych.

Szef resortu pracy podkreślił, że sam projekt ustawy jest krótki i nieskomplikowany, znacznie trudniejsze było wygospodarowanie pieniędzy na jego realizację - blisko 200 mln zł. Zrobił to we wtorek rząd, przesuwając środki z planu na remonty i budowę dróg lokalnych.

Podczas środowego posiedzenia komisji PiS chciał, by wysokość świadczenia pielęgnacyjnego związać z przeciętnym wynagrodzeniem i proponował, aby było to 50 proc. średniej krajowej. Według posłów tego klubu jest to kwota zbliżona, ale takie rozwiązanie jest bardziej korzystne, ponieważ przeciętna płaca nie jest regulowana przez rząd jak płaca minimalna, ale uzależniona jest od sytuacji na rynku.

PiS wnioskowało też, aby świadczenie w tej wysokości było wypłacane już od tego roku.

Z kolei SP wnioskowała, aby już w tym roku wysokość świadczenia osiągnęła poziom płacy minimalnej.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum