Opublikowano nowe amerykańskie wytyczne dotyczące aktywności fizycznej

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 25 grudnia 2018 09:32

- Niedostateczna aktywność fizyczna jest odpowiedzialna za ok. 10 proc. zgonów w USA, a koszty z tym związane wynoszą ok. 117 mld dolarów rocznie - przytacza amerykańskie dane dr Piotr Warczyński, wiceminister zdrowia w latach 2014-2017.

Opublikowano nowe amerykańskie wytyczne dotyczące aktywności fizycznej
Dr Piotr Warczyński, wiceminister zdrowia w latach 2014-2017; FOT. PTWP

Przyczyn, dla których w towarzystwa naukowe w Stanach Zjednoczonych opracowały w listopadzie 2018 r. nowe wytyczne dotyczące aktywności fizycznej, jest oczywiście znacznie więcej.

- Okazało się się, że wcześniejsze zalecenia wypełnia tylko 26 proc. mężczyzn, 19 proc. kobiet i 20 proc. nastolatków. Otyłość jest czynnikiem, który dyskwalifikuje do służby wojskowej ponad 35 proc. ubiegających się osób - informuje dr Piotr Warczyński.

I podaje: - Nowe amerykańskie wytyczne dotyczące aktywności fizycznej obejmują, między innymi, szereg podstawowych zaleceń: dzieci w wieku 3-5 lat powinny być aktywne przez cały dzień; dzieci i młodzież w wieku 6-17 - przez co najmniej 160 minut dziennie, a osoby dorosłe - przez co najmniej 150 minut (umiarkowany wysiłek) lub 60 minut (wysiłek intensywny).

Ekspert wskazuje, że wśród osób przestrzegających zalecanych (poprzednich) amerykańskich norm dotyczących wysiłku fizycznego występuje o 33 proc. mniejsze ryzyko przedwczesnego zgonu niż u osób nieaktywnych fizycznie.

- Stwierdzono, że korzyści przynosi każda aktywność fizyczna, na przykład pojedyncze wejście po schodach. Każda aktywność jest lepsza od jej braku, nie są więc konieczne skomplikowane programy ćwiczeń. Aktywność skumulowana w ciągu jednego lub dwóch dni przynosi podobne korzyści jak rozłożona na więcej dni - zwraca uwagę dr Warczyński.

Dodaje, że część korzyści związanych z wysiłkiem występuje już bezpośrednio po sesji ćwiczeniowej - np. obniżenie ciśnienia u osób z nadciśnieniem utrzymuje się przez co najmniej 13 godzin. - Pojedyncza sesja ćwiczeniowa redukuje stężenie trójglicerydów i poprawia wrażliwość na insulinę przez 24 godziny - podkreśla dr Piotr Warczyński.

* Wypowiedź zanotowana podczas konferencji „Zakończmy otyłość wśród dzieci i młodzieży!” (Uniejów, 29-30 listopada 2018 r.), zorganizowanej przez Fundację „Misja Medyczna”.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum