Opolskie: nowe projekty, w tym profilaktyki raka jelita grubego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 sierpnia 2017 19:05

Ponad 33 mln złotych przekazał samorząd województwa opolskiego placówkom służby zdrowia na poprawę dostępu do opieki dla osób starszych, zwalczanie chorób cywilizacyjnych i profilaktykę nowotworów jelita grubego.

Opolskie: nowe projekty, w tym profilaktyki raka jelita grubego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W poniedziałek (28 sierpnia) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego podpisano umowy na 24 projekty związane z profilaktyką jelita grubego, zwalczaniem chorób cywilizacyjnych oraz dostępem do opieki nad osobami starszymi. Łączna wartość przedsięwzięć, które będą realizowane w najbliższych dwóch-trzech latach to 35,34 mln zł, natomiast ich dofinansowanie wyniesie 33,35 mln zł.

Wicemarszałek Roman Kolek oceniał, że projekty, na które zostały podpisane umowy, są trudne w realizacji, ale poprawią dostęp Opolan do wielu świadczeń, w tym do badań endoskopowych jelita grubego.

- Właściwie podwajamy liczbę przeprowadzanych zabiegów, mam nadzieję, że po zakończeniu programu zabiegi te trafią na listę refundacyjną NFZ - powiedział.

Dyrektor Caritasu Diecezji Opolskiej ks. Arnold Drechsler, którego placówka otrzymała ponad milion złotych dofinansowania na projekt "Pilotażowy program medycznych świadczeń pielęgnacyjnych" wyraził nadzieję, że mający charakter pilotażu i zawierający wiele nowoczesnych rozwiązań projekt Caritas uzyska uznanie także w NFZ.

Ponad 5,5 mln zł dofinansowania otrzymał Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu na realizację projektu "Moje wewnętrzne ja - program zdrowotny przeciwdziałający zachorowaniom na raka jelita grubego".

Dariusz Madera - dyrektor szpitala, informował, że to wspólny program USK i Opolskiego Centrum Onkologii. Obie jednostki chcą w ciągu dwóch lat przebadać 6 tys. pacjentów w grupie wiekowej od 50 do 65 roku życia oraz pomiędzy 40 a 49 rokiem, u których w rodzinie pojawiło się rozpoznanie raka jelita grubego. Dodatkowo na potrzeby projektu zakupione zostaną dwa endoskopy. O tym, jak zakwalifikować się i przygotować do badania, informować będzie specjalna strona internetowa USK.

Umowy podpisali także przedstawiciele firmy Trans-Medyk na realizację programu zapobiegającego chorobom cywilizacyjnym - cukrzycy, nadwadze i otyłości (2,8 mln zł) oraz spółki Nadir, prowadzącej Dom Seniora w Zawadzkiem. Łącznie w programie opieki nad ludźmi starszymi weźmie udział 3325 osób, a w programie profilaktyki jelita grubego ponad 10 tys. mieszkańców regionu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum