Opolskie: lista leków także od marszałka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 stycznia 2012 14:41

Opolski urząd marszałkowski przygotowuje stronę internetową, na której lekarze bardzo szybko będą mogli sprawdzić, jaki jest poziom odpłatności danego leku z listy refundacyjnej - poinformował w środę PAP wicemarszałek Opolszczyzny, Roman Kolek.

- Przygotowujemy opcję dostępną w przeglądarce internetowej, która pozwoli lekarzowi zorientować się, jaki jest poziom refundacji leku, i jaka jest dopłata wnoszona przez pacjenta - podkreślił wicemarszałek, nadzorujący departament zdrowia i polityki społecznej.

Strona www.leki.opolskie.pl w podstawowej wersji ma być dostępna najpóźniej od czwartku.

Dodał, że pomysł ułatwi medykom szybkie podejmowanie decyzji, bo lista leków w arkuszach Excela albo dokumentach pdf jest bardzo trudna do przeglądania, weryfikacji i filtrowania.

- Lista zawiera wiele kolumn, które z punktu widzenia lekarzy są mniej istotne. Tutaj zawarte będą informacje o wskazaniach medycznych, poziomie odpłatności i dopłacie pacjenta - wyjaśnił Kolek.

Zdaniem wicemarszałka nowa lista leków refundowanych powinna od samego początku trafić do lekarzy w takiej właśnie formie.

- Ja sądzę, że ministerstwo również nad tym pracuje, ale - widząc, co się dzieje - chcieliśmy dać szybciej taką możliwość. To narzędzie wspomagające decyzję lekarza, aby ułatwić zapisywanie leków na odpowiednim poziomie odpłatności dla pacjenta - zaznaczył Kolek.

Na tworzonej przez informatyków urzędu stronie znajdzie się informacja, że jest ona przygotowana na podstawie obwieszczenia ministra zdrowia o wykazie leków refundowanych. W najprostszej wersji strony, która powinna być dostępna najpóźniej od czwartku, lekarz po kliknięciu w nazwę leku dowie się, jak w konkretnych przypadkach wygląda jego refundacja.

- Kolejnym krokiem będzie opcja, gdzie punktem wyjścia będzie substancja czynna zawarta w leku. Po to aby dać możliwość porównania - żeby pacjent mógł zobaczyć, jakie obciążenie finansowe będzie musiał ponieść, kupując konkretny lek, albo jego zamiennik - powiedział wicemarszałek.

W ocenie Kolka niedogodnością internetowej wersji może być konieczność aktywnego połączenia z siecią, dlatego urząd docelowo chce, żeby taka aplikacja była dostępna również w wersji off-line.

- Taka wersja wymaga większych przygotowań, a z kolei jej niedogodnością może być to, że każdorazowa zmiana na liście leków będzie wymagała nowej, uaktualnionej wersji - ocenił wicemarszałek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum