wyborcza.pl/Rynek Zdrowia | 18-02-2017 13:51

Opolskie: kto znajdzie się poza siecią szpitali?

Na Opolszczyźnie jest 29 szpitali. Jakiś czas temu pojawiła się nieoficjalna i niepotwierdzona do dziś informacja, że dziewięć z nich znalazłoby się poza siecią.

Do 27 marca poznamy sieć szpitali na Opolszczyźnie. Fot. PTWP

Do 27 marca poznamy sieć szpitali na Opolszczyźnie. Takie ustalenie zapadło po czwartkowej (16 lutego) wizycie dyrektora opolskiego oddziału NFZ w Warszawie. Wciąż nie ma jednak ostatecznych, konkretnych wytycznych dotyczących warunków, jakie muszą spełnić szpitale, które miałyby znaleźć się w sieci, a zmiany mają wejść w życie od 1 lipca.

Wśród kryteriów kwalifikujących szpitale do sieci jest takie, które wyłącza z niej szpitale monospecjalistyczne. Na Opolszczyźnie takie kryterium mogłoby zagrozić np. Wojewódzkiemu Specjalistycznemu Zespołowi Neuropsychiatrycznemu w Opolu, tymczasem jest szpital z jedynym na Opolszczyźnie oddziałem psychiatrii dziecięcej.

W kłopotach mogłoby się też znaleźć Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie – placówka specjalizująca się w operacjach ortopedycznych i rehabilitacji, ciesząca się doskonałą opinią w całej Polsce.

Placówka, która się znajdzie w sieci, będzie miała zagwarantowany tzw. ryczałt na swoją działalność. Szpitale poza siecią pozostałyby bez takiego ryczałtu i musiałyby stawać do konkursu na kontrakty na świadczenia zdrowotne, jednak pula pieniędzy na te świadczenia będzie bardzo mała.

Obecnie NFZ przeznacza na leczenie w szpitalach w Polsce ok. 30 mld zł. Po reformie 90 proc. z tej puli pójdzie na ryczałty dla szpitali, które znajda się w sieci.

Więcej: www.wyborcza.pl