Opolskie: konferencja nt. usług dla osób w podeszłym wieku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2013 21:38

Trzeba zachęcać organizacje pozarządowe i wolontariuszy, by włączali się w opiekę nad osobami starszymi; wzorce tej opieki powinniśmy czerpać np. z Austrii i Niemiec - to wnioski z konferencji nt. usług dla osób w podeszłym wieku zorganizowanej w Kamieniu Śląskim.

Opolskie: konferencja nt. usług dla osób w podeszłym wieku

Międzynarodowa konferencja dotycząca systemów opieki społecznej, budowania wolontariatu oraz zaangażowania lokalnego na rzecz usług dla osób w podeszłym wieku została zorganizowana w środę (15 maja) przez wojewodę i marszałka województwa opolskiego. Podczas spotkania zaprezentowano austriackie i niemieckie rozwiązania z tego zakresu.

W konferencji uczestniczył m.in. dyrektor zarządzający austriackiego Stowarzyszenia Hilfswerk Walter Marschitz, które ma pod opieką ok. 32 tys. seniorów. Jak mówił, kierowana przez niego organizacja pozarządowa jest jednym z największych dostawców usług socjalnych w Austrii. Pieniądze na jej działalność pochodzą w dużej mierze z funduszy publicznych przyznawanych na podstawie umów z krajami związkowymi np. na określoną liczbę godzin opieki nad osobami starszymi.
 
Wśród świadczonych przez Hilfswerk usług są np. pomoc 24-godzinna, gdy pracownik Stowarzyszenia mieszka z pacjentem; telefon alarmowy, czyli specjalna sieć telefoniczna służąca do powiadamiania alarmowego i monitorowania stanu zdrowia oraz pomoc świadczona w trakcie wizyt domowych. Zadania te wykonuje ponad 8 tys. pracowników organizacji oraz ok. 20 tys. wolontariuszy.

Z kolei niemiecka niezależna organizacja społeczna Arbeiterwohlfahrt (AWO) świadczy m.in. opiekę domową, całodobową oraz czasową, np. na okres urlopu osób bliskich zajmujących się obłożnie chorym w podeszłym wieku. Jak mówiła jej przedstawicielka Saadet Sen, w AWO działa ok. 70 tys. wolontariuszy.

Wicemarszałek woj. opolskiego Roman Kolek uznał, że wzorce niemieckie i austriackie należałoby przenieść do polskiej rzeczywistości. Jego zdaniem w porównaniu z tymi krajami w Polsce ciągle za małe jest zaangażowanie organizacji pozarządowych w politykę społeczną.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum