Opolskie: co trzecia gmina wciela w życie programy zdrowotne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2013 19:03

Jedna trzecia gmin w województwie opolskim realizuje programy zdrowotne, m.in. z zakresu profilaktyki onkologicznej. Zdaniem pełnomocnika wojewody ds. Narodowego Programu Zdrowia, programów mogłoby być więcej, gdyby gminy zatrudniły specjalistów ds. profilaktyki zdrowotnej.

Opolskie: co trzecia gmina wciela w życie programy zdrowotne

W 2012 r. w województwie opolskim zrealizowanych zostało 116 takich programów w 27 z 71 gmin regionu i w sześciu z 11 powiatów. W roku 2011 zrealizowano 103 programy zdrowotne, a rok wcześniej - 98, w podobnej liczbie samorządów. Przeznaczano na nie rocznie kwoty od 2,3 do 2,9 mln zł - takie dane zaprezentował w czwartek (11 kwietnia) pełnomocnik wojewody opolskiego ds. Narodowego Programu Zdrowia Mieczysław Wojtaszek. 

Najczęściej realizowane były programy z zakresu profilaktyki onkologicznej, wykrywania chorób przewlekłych (np. kardiologicznych i cukrzycy), szczepienia dziewcząt przeciw HPV oraz szczepienia przeciw meningokokom. Programy dotyczyły też badania wad postawy u dzieci i młodzieży oraz badania wzroku i słuchu u dzieci.

Realizowano też programy edukacyjne, promocyjne i pielęgnacyjne, które miały na celu m.in. ograniczanie stosowania środków psychoaktywnych i spożywania alkoholu, zwalczanie palenia papierosów oraz promocję zdrowego odżywiania. 

Zdaniem Mieczysława Wojtaszka takich programów mogłoby być więcej, gdyby opracowywana właśnie ustawa o zdrowiu publicznym wymusiła na gminach zatrudnienie specjalistów z zakresu zdrowia publicznego. Dodał, że potrzebne byłyby na ten cel dodatkowe pieniądze dla samorządów. 

Według Wojtaszka, brak takich specjalistów jest też przyczyną braku dobrych programów. - Wciąż mamy problemy z niską świadomością profilaktyki zdrowotnej. Na badania mammograficzne zgłasza się około 40 proc. uprawnionych, na badania cytologiczne - ponad 20 proc. Jest też problem z wysoką zachorowalnością na choroby nowotworowe czy z profilaktyką i rehabilitacją kardiologiczną. Specjaliści w gminach i dobre projekty mogłyby poprawić tę sytuację - powiedział PAP Wojtaszek. 

Zdaniem lekarki i posłanki komisji zdrowia Janiny Okrągły, skuteczniejsze od zatrudniania specjalistów byłoby skoordynowanie działań na poziomie krajowym i wojewódzkim oraz przekształcenie Narodowego Programu Zdrowia w akt prawny. - Potrzebna byłaby też baza modelowych programów zdrowotnych - zaznaczyła Okrągły. 

Program zdrowotny to zaplanowane działania z zakresu opieki zdrowotnej polegające na wykrywaniu i realizowaniu określonych potrzeb zdrowotnych określonej grupy świadczeniobiorców, finansowane ze środków publicznych. Programy te - jednoroczne lub wieloletnie - mogą opracowywać, wdrażać, realizować i finansować ministrowie, samorządy lub NFZ. 

Projekty opiniuje Agencja Oceny Technologii Medycznych. Jak poinformował w czwartek kierownik działu programów zdrowotnych Agencji Rafał Rdzany, od 2009 r., czyli od początku istnienia jednostki, wpłynęło do niej 966 projektów programów zdrowotnych, najwięcej - 946 - z samorządów; 18 z Ministerstwa Zdrowia i 2 z Ministerstwa Obrony Narodowej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum