Opolskie: brak lekarzy coraz bardziej odczuwalny

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 sierpnia 2015 14:26

Na Opolszczyźnie coraz bardziej odczuwalny jest brak lekarzy. Według danych OECD w 2011 r. przypadało ich w Polsce 22 na 10 tys. mieszkańców (średnia europejska to 31). Opolskie plasuje się na drugim miejscu od końca wśród wszystkich województw.

Opolskie: brak lekarzy coraz bardziej odczuwalny
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dr Jerzy Jakubiszyn, prezes Opolskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Opolu wskazuje, że obecnie region ma tylko 2489 lekarzy, przy czym najliczniejsza ich grupa to osoby w wieku 51-60 lat - informuje Gazeta Wyborcza.

Z danych OIL wynika, że 1 października br. na Opolszczyźnie rozpocznie staż 48 lekarzy. Jednak dopiero za rok okaże się, ilu z nich rozpocznie tu specjalizację, a za pięć, sześć lat - ilu zostanie na stałe.

W jednostkach ochrony zdrowia na terenie Opolszczyzny jest obecnie 609 miejsc szkoleniowych dla lekarzy stażystów, wolnych pozostaje 266. Dr Jakubiszyn podkreśla, że wiosną br. stosunkowo mało osób po ukończeniu stażu rozpoczęło specjalizację. Wcześniej liczba chętnych przewyższała liczbę miejsc. Teraz jest inaczej i wydaje się to niepokojące.

Prezes OIL ocenia, że stało się tak przez nowelizację przepisów, które zaostrzają rygory przyznawania rezydentur: jeśli młody lekarz raz zdecyduje się na daną rezydenturę, nie będzie mógł wybrać innej. Tymczasem młody człowiek dopiero po jakimś czasie stwierdza, czy jego wybór był dobry, a obecny system zamyka możliwość zmiany. Dlatego wiele osób zwleka z ostateczną decyzją.

Więcej: http://opole.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze