Opolskie: Roman Kolek o mapach potrzeb zdrowotnych

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 maja 2015 11:53

To regiony powinny być odpowiedzialne za politykę zdrowotną w społeczności lokalnej, bo najlepiej znają jej potrzeby - mówi Gazecie Wyborczej wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek.

Opolskie: Roman Kolek o mapach potrzeb zdrowotnych
Roman Kolek Fot. Archiwum

Wicemarszałek zaznacza, że jest zwolennikiem decentralizacji w zakresie planowania i podejmowania decyzji dotyczących ochrony zdrowia. Przypomina, że zgłaszał uwagi do ustawy, w której zapisany został sposób tworzenia map potrzeb zdrowotnych i proponował, by były one opracowywane lokalnie (odpowiedzialny za tę kwestię byłby marszałek województwa).

Roman Kolek wskazuje, że resort zdrowia postanowił jednak, że osobą odpowiedzialną będzie wojewoda jako przedstawiciel rządu oraz że pierwsze mapy sporządzone zostaną przez Ministerstwo Zdrowia.

Wicemarszałek podkreśla, że - jak zapewnia MZ - do września br. powstaną projekty map, które zostaną przekazane do konsultacji w regionach. Tam będą nad nimi pracowały zespoły powołane przez wojewodów. Wtedy przyjdzie czas na weryfikację propozycji ministerstwa. Zakłada się, że do końca pierwszego kwartału przyszłego roku mapy regionalne zostaną oficjalnie przyjęte przez ministra zdrowia.

Więcej: http://opole.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum