Opole szykuje się do usuwania azbestu

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 05 marca 2010 12:09

Urząd Miasta przygotowuje się do usunięcia z terenu Opola azbestu. Działania rozpoczną inwentaryzacja i stworzenie mapy azbestowego zagrożenia.

Jak w rozmowie z Rynkiem Zdrowia podaje Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska w opolskim ratuszu, w ciągu miesiąca ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie planu usuwania wyrobów zawierających azbest dla miasta Opola na lata 2010-2032.

– Azbest stosowany był najczęściej w formie płyt wapienno-azbestowych, które służyły do ocieplania budynków oraz w blachach falistych, stosowanych do pokryć dachów, wiat, często też do budowy niewielkiej architektury na ogródkach działkowych. Był używany zarówno w obiektach prywatnych, jak i komunalnych. Często ich użytkownicy nie wiedzą, że żyją w bliskości azbestu – wyjaśnia Smoliński.

Zadaniem firmy, która wygra przetarg będzie inwentaryzacja oraz stworzenie planu usuwania rakotwórczego materiału.

– Inwentaryzacja to podstawa. Nie chcemy powielać błędów innych, którzy przystępowali do usuwania azbestu bez szczegółowych informacji i robili to dość chaotycznie. W miasto wyruszy sztab ludzi, którzy będą chodzić od drzwi do drzwi i identyfikować materiały zawierające azbest. W protokole znajdzie się informacja oceniająca pilność jego usunięcia – tłumaczą w magistracie.

Na podstawie protokołu właściciele nieruchomości będą mogli starać się o dofinansowanie na usunięcie azbestu. Działania poprzedzi akcja informacyjna dla mieszkańców.

W Polsce do usunięcia pozostało ponad 14,5 mln ton materiałów zawierających azbest.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum