Opole: ruszy teleopieka nad osobami starszymi i chorymi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lipca 2013 14:30

System teleopieki nad osobami starszymi czy schorowanymi będzie dostępny w Opolu od 1 sierpnia. Koszt współfinansowanej z budżetu miasta usługi wyniesie 8 zł 70 gr miesięcznie od osoby.

Opole: ruszy teleopieka nad osobami starszymi i chorymi
Teleopieka to sieć komunikacyjna dla osób w podeszłym wieku. Będą z niej mogli korzystać mieszkańcy miasta, którym ze względu na wiek czy stan zdrowia może być potrzebna nagła pomoc.

Osoby objęte teleopieką, np. starsze, niepełnosprawne czy niesamodzielne, które zechcą skorzystać z systemu, zostaną wyposażone w niewielki nadajnik w postaci zegarka lub pilota połączony ze specjalnym telefonem. Gdy się źle poczują, wystarczy, że nacisną guzik w nadajniku, a urządzenie wyśle sygnał alarmowy do centrali, która będzie obsługiwać system. Centrala z kolei powiadomi o zagrożeniu osobę upoważnioną do opieki nad osobą starszą - kogoś z rodziny lub sąsiadów - albo bezpośrednio np. pogotowie.

Krzysztof Michał Bruski, prezes zarządu Polskiego Centrum Opieki, firmy która zapewni funkcjonowanie teleopieki w Opolu, tłumaczył we wtorek (23 lipca), że dzięki informacjom zebranym przy zawieraniu umowy operator w centrali będzie mieć dane osoby wysyłającej sygnał SOS takie jak adres, informacje o jej chorobach czy lekach, które przyjmuje. 
- To ułatwi szybkie i właściwe udzielenie fachowej pomocy. Oszczędzi też czas, który jest rzeczą bardzo ważną w sytuacjach nagłych zdarzeń zagrażających życiu - powiedział.

Wiceprezydent Opola Krzysztof Kawałko wyjaśniał na konferencji, że miasto opłacać będzie miesięczny dostęp do systemu. W tym roku będzie to koszt 2 tys. zł w miesiącu, w przyszłym - 2,5 tys. zł miesięcznie.
- Celem tego systemu jest to, by osoby starsze, niepełnosprawne czy niesamodzielne jak najdłużej mogły pozostać w swoim środowisku - dodał Kawałko.

Wiceprezydent poinformował też, że system teleopieki będzie dostępny zarówno dla mieszkańców miasta nieobjętych opieką socjalną, jak i podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR). Podopieczni MOPR-u w Opolu system będą mieć bezpłatnie. Pozostali za teleopiekę dzięki dofinansowaniu miasta zapłacą 8 zł 70 gr miesięcznie. Będą też musieli pokryć koszt zakupu lub wypożyczenia aparatu telefonicznego z nadajnikiem. 

Osoby, które zechcą skorzystać z teleopieki, lub ich bliscy zainteresowani systemem mogą się zgłaszać do MOPR w Opolu. Pracownicy ośrodka będą pomagać przy dopełnianiu formalności. 
- Mamy już telefony w tej sprawie, najczęściej od rodzin osób, które miałyby być objęte teleopieką - podała zastępca dyrektora MOPR w Opolu Małgorzata Kozak.

Pomysł wdrożenia systemu teleopieki zaakceptowała wcześniej rada miasta, rezerwując na ten cel w tegorocznym budżecie ok. 24 tys. zł. Pieniądze te będą przeznaczone na promocję usługi, wykupienie dostępu do niej oraz dopłatę umożliwiającą korzystanie z niej przez mieszkańców za niewielkie pieniądze.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum