Opole: ponad 13 tys. mieszkańców narażonych na zbyt duży hałas

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 listopada 2012 18:38

Ponad 13 tys. (na blisko 122,5 tys.) mieszkańców Opola narażonych jest w ciągu dnia na hałas drogowy przekraczający normę. W nocy takie zagrożenie dotyczy około 10 tys. osób - wynika z mapy akustycznej wykonanej na zamówienie opolskiego Urzędu Miasta.

Opole: ponad 13 tys. mieszkańców narażonych na zbyt duży hałas

Hałas drogowy, kolejowy oraz przemysłowy - w tym pochodzący z parkingów przy centrach handlowych - to najbardziej uciążliwe dla mieszkańców miasta źródła dźwięków. W przypadku Opola najbardziej dokuczliwy jest hałas drogowy - wynika z mapy akustycznej miasta.

Autorzy raportu uznali, że inwestycje drogowe podejmowane przez miasto - przebudowy, rozbudowy i remonty dróg - prowadzą do poprawy warunków akustycznych.

Według mapy akustycznej na przekroczone normy hałasu kolejowego narzekać może w ciągu dnia ponad 2,8 tys. mieszkańców stolicy województwa, a w nocy - niecałe 4,5 tys. osób. Ponad 700 osób mieszkających w Opolu narażonych jest natomiast w ciągu dnia na hałas pochodzący z dużych parkingów lub zakładów przemysłowych. W nocy hałas przemysłowy dotyka nieco ponad 300 mieszkańców.

Eksperci zasugerowali, że aby poprawić "klimat akustyczny miasta" należy zmniejszyć hałas emitowany przez ulice, np. poprzez remonty zniszczonej nawierzchni dróg, budowę obwodnic, wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza ścisłe centrum miasta czy rozładowanie ruchu w centrum Opola poprzez tworzenie alternatywnych dróg.

Naczelnik wydziału ochrony środowiska i rolnictwa opolskiego Urzędu Miasta Małgorzata Rabiega wyjaśniła, że do końca czerwca 2013 r. zostanie opracowany specjalny program ochrony środowiska przed hałasem.

Przypomniała, że od 23 października 2012 r. - zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska - obowiązują większe dopuszczalne poziomy hałasu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum