Opole: pierwsza poradnia w województwie już leczy uzależnionych metadonem

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 sierpnia 2011 12:01

NZOZ Poradnia ds. Uzależnień w Opolu jako pierwsza jednostka w tym województwie prowadzi leczenie osób uzależnionych od narkotyków metadonem.

Opole: pierwsza poradnia w województwie już leczy uzależnionych metadonem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak informuje Gazeta Wyborcza, do niedawna Opolskie było jednym z pięciu województw, gdzie nie prowadzi się tej terapii. Od sierpnia w Opolu działa poradnia do spraw uzależnień. Substytucyjnie leczy się w niej już pięć osób. Do końca roku ta liczba ma wzrosnąć do 17.

Leczenie substytucyjne wciąż budzi głosy sceptycyzmu. Przeciwnicy podkreślają, że metadon również potrafi uzależnić. Zwolennicy argumentują, że leczenie to umożliwia wielu osobom powrót do normalnego życia, a w wielu wypadkach całkowite wyleczenie. Wskazują też, że osoby leczone metadonem mogą podejmować pracę, a co za tym idzie, przestają korzystać z zasiłków społecznych i opieki socjalnej.

W opinii kierownika Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień Stowarzyszenia MONAR w Opolu, Wiesława Witczaka, taka forma leczenia jest potrzebna. Jednak, by leczenie metadonem świadczeniodawcy opłacało się, pacjentów powinno być przynajmniej około 200, gdyż prowadzenie tej metody wymaga zatrudnienia specjalistów.

Opolska poradnia ds. uzależnień otrzymuje dofinansowanie z NFZ. Jeden miesiąc terapii to koszt około 1000 zł.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum