×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Opole: pielęgniarki niechętne przepisywaniu leków, nie miały szkoleń

Autor: Nowa Trybuna Opolska/Rynek Zdrowia15 grudnia 2015 13:35

Od 1 stycznia przedstawicielki zawodu pielęgniarek będą mogły wystawiać recepty na określone leki. Właśnie weszła w życie ustawa, która to umożliwia.

Opole: pielęgniarki niechętne przepisywaniu leków, nie miały szkoleń
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wiąże się z tym jednak zasadniczy problem: aby pielęgniarki mogły samodzielnie ordynować medykamenty, powinny wcześniej przejść odpowiednie szkolenia. Tymczasem takowe jeszcze się nie rozpoczęły.

Ministerstwo Zdrowia dopiero niedawno ogłosiło konkurs na szkolenia, a firmy, które chcą je organizować, mogły składać oferty do 10 grudnia, więc realizacja rozporządzenia od 1 stycznia nie będzie realna.

Jak wyjaśnia Sabina Wiatkowska, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Opolu, Izba również przystąpiła do konkursu. Podstawowy warunek był taki, że jeden organizator szkoleń musi objąć nimi trzy województwa, dlatego Izba zgłosiła się wspólnie ze śląską i małopolską. 

Gdy konkurs zostanie rozstrzygnięty, rozpocznie się kampania informacyjna. Pielęgniarki i położne po licencjacie będą mogły na zlecenie lekarza wystawiać recepty na określone leki, stosowane głównie w chorobach przewlekłych. Natomiast pielęgniarki z tytułem magistra i specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa zaordynują niektóre leki oraz wyroby medyczne.

Więcej: www.nto.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze