Opole: będą tzw. koperty życia i karty zniżkowe dla seniorów?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 lipca 2014 13:58

Kandydat PO na prezydenta Opola Tadeusz Jarmuziewicz zaproponował, aby osoby powyżej 65. roku życia i niepełnosprawni mogli korzystać ze zniżkowej karty Opolska Rodzina. Chce też, by miasto sfinansowało seniorom tzw. koperty życia, dzięki którym ratownicy mają informacje o pacjencie.

Jarmuziewicz poinformował w piątek (18 lipca) na konferencji prasowej, że jeszcze tego dnia wyśle wniosek do prezydenta miasta Ryszarda Zembaczyńskiego (PO) o zaopiniowanie obu pomysłów przez opolską Radę Seniorów. Zwróci się też o wpisanie w budżecie na 2015 rok kwot, które miałyby pokryć koszty zarówno zniżek dla seniorów i osób niepełnosprawnych w ramach karty Opolska Rodzina, jak i przygotowanie kopert życia.

- Koperty to koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych, a zniżki w ramach karty Opolska Rodzina - do 700 tys. złotych, jeśli korzystać z nich będzie wyliczona przez nas liczba 20 tys. mieszkańców - podał kandydat PO na prezydenta Opola.

Koperta życia to plastikowy, oznakowany naklejką z nazwą pojemnik ze specjalnym blankietem, na którym starsi ludzie - sami, z pomocą bliskich albo lekarza - mogą wypisać, na jakie schorzenia cierpią czy jakie leki stale przyjmują. Oprócz koperty i ankiety w zestawie jest też kolorowa naklejka, którą trzeba przykleić na lodówce. W razie interwencji medycznej w takim pakiecie ratownicy znajdą podstawowe informacje o pacjencie. Wprowadziła je w tym roku gmina Gogolin (Opolskie), a w formie tzw. pudełka życia wcześniej np. gmina Wejherowo (Pomorskie).

- Podobna koperta jest też w jednej z gmin wielkopolskich. Od tamtejszych parlamentarzystów wiem, że pomysł się przyjął i sprawdza się, jest chwalony przez ratowników - mówił na konferencji Jarmuziewicz.

Karta Opolska Rodzina upoważnia dzieci i młodzież z Opola do kupna biletów za złotówkę w miejskich instytucjach kultury i sportu. Jak powiedział PAP obecny na konferencji szef klubu radnych PO w opolskiej radzie miasta Zbigniew Kubalańca, od połowy lutego do ub. tygodnia wydano ponad 10 tys. takich kart.

Jarmuziewicz zaproponował, by z oferowanych dzięki karcie zniżek mogły korzystać także osoby powyżej 65. roku życia i niepełnosprawni.

Prezydent Opola Ryszard Zembaczyński w rozmowie z PAP uznał, że zarówno karta jak i zniżki dla seniorów to pomysł bardzo dobry i wart realizacji. 

Jak poinformował PAP inspektor wydziału zdrowia z Urzędu Miasta w Gogolinie Paweł Misiewicz, w gminie Gogolin rozdano dotychczas ok. 600 kopert życia. Szacuje się, że zainteresowanych nimi może być w sumie ok. tysiąca osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum