Opłaty za szczepienie na COVID-19? Dr Rajewski: "Nietrafiony pomysł, który wzmocni ruchy antyszczepionkowe"

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP05 lipca 2021 06:51

Dr Paweł Rajewski uważa możliwość płatnych szczepionek za nietrafiony pomysł. Według eksperta to jedynie wzmocni ruchy antyszczepionkowe oraz zniechęci wciąż niezdecydowanych.

Dr Rajewski uważa płatne szczepienia za błędne posunięcie. Fot. Shutterstock
  • Dr Paweł Rajewski krytycznie odniósł się do pomysłu odpłatności za szczepienia przeciw COVID-19
  • Ekspert uważa, że płatne szczepionki tylko zniechęcą wciąż niezdecydowanych pacjentów
  • Wprowadzenie obowiązku szczepienia może okazać się jedynym dobrym rozwiązaniem według Rajewskiego

Płatne szczepienia błędnym rozwiązaniem

Lekarz ze szpitala zakaźnego w Bydgoszczy uważa, że taki pomysł wynika z pewnego błędu w myśleniu.

- Żyjemy w czasach, w których bardziej wierzymy w fake newsy, informacje rodem z tabloidów, w tanią sensację. Jeżeli wprowadzimy odpłatność za szczepienia przeciw COVID-19 to fala dezinformacji w tym zakresie będzie tak ogromna, że osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego. Nie dość, że przed datą wprowadzenie odpłatności nie wzrośnie nam liczba chętnych, to po tej dacie takich osób będzie jeszcze mniej - ocenił specjalista od chorób zakaźnych.

Zgodził się ze stwierdzeniem, że wiele szczepionek tzw. podróżnych jest płatna, ale jego zdaniem w dobie trwania pandemii COVID-19 tego wirusa nie można porównywać ze znanymi wcześniej i jakoś opanowanymi.

- Droga do zachęcenia jak największego grona Polaków wiedzie przez edukację. Musimy odrobić w końcu lekcję edukacji zdrowotnej. Niestety, nie ma we mnie wiary, że dobrowolnie w Polsce zaszczepi się przeciw COVID-19 20 czy 25 mln osób. Teraz - w wakacje - wiele punktów szczepień się zamyka, bo już nie ma chętnych - dodał.

Jedyna nadzieja w wyszczepieniu społeczeństwa

W jego ocenie, być może jedynym rozwiązaniem stanie się w przyszłości wprowadzenie obowiązku takiego szczepienia.

- Teraz nadal jest jednak czas na dobre kampanie informacyjne skierowane do wszystkich grup wiekowych. Dużą rolę do odegrania mają też autorytety - jak lekarze rodzinni czy księża. Powiedzmy sobie uczciwie: my nie musimy czekać na czwartą falę. Mamy w Polsce tyle szczepionek, że temat epidemii może być zamknięty do końca wakacji. Czy zamkniemy go? To zależy tylko od nas - powiedział PAP dr Rajewski. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum