Opłata za szczepienie? Prezes NRL: Pomysł prowokacyjny, ale "warto próbować różnych metod"

Autor: Katarzyna Gubała • Źródło: Rynek Zdrowia   • 29 czerwca 2021 08:54

Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej o odpłatnych szczepieniach przeciw Covid-19: - Ten pomysł jest dosyć prowokacyjny. Niemniej warto próbować różnych metod, by skłonić tych, którzy jeszcze nie doceniają wartości szczepionki.

W opinii prof. Andrzeja Matyi szczepienia przeciw Covid-19 są teraz bardzo lekceważone z powodu mniejszej liczby zachorowań i tego, że szczepionek jest bardzo dużo. Fot. PTWP
  • Pomysł odpłatności za szczepionkę przeciw Covid-19 prezes Naczelnej Rady Lekarskiej uznał za ‘’dosyć prowokacyjny’’
  • W opinii prof. Andrzeja Matyi szczepienia przeciw Covid-19 są teraz bardzo lekceważone z powodu mniejszej liczby zachorowań i tego, że szczepionek jest bardzo dużo
  • Prezes NRL zwraca uwagę, że szczepionki czekają w gabinetach, a gdy towar nie jest deficytowy staje się mniej ceniony

Prof. Andrzej Matyja w porannym wtorkowym programie TVN24 zwrócił uwagę, że mamy obecnie do czynienia z ładną pogodą, spadkiem zakażeń i łatwą dostępnością do szczepionek przeciw Covid-19.

- W związku z tym bardzo duża część społeczeństwa bagatelizuje ten problem i nie docenia wartości szczepionek, które są za darmo czekają w gabinetach, a że nie jest to towar deficytowy - staje się coraz mniej ceniony - mówił szef NRL.

W jego ocenie wprowadzenie odpłatnej szczepionki przeciw Covid-19 wiele nie zmieni.

- Niemniej myślę, że warto próbować różnych metod, by skłonić tych którzy jeszcze nie oceniają wartości szczepionki i mają wątpliwości co do zaszczepienia się. My lekarze mamy obowiązek o tym mówić, ale wszyscy dla których życie publiczne jest cenne. Myślę, że tutaj ogromną rolę powinien odegrać kościół w Polsce, który powinien wziąć w tej chwili na swoje barki ten tę trudną rzecz i przekonywanie tych wszystkich, którzy nie są do końca przekonani o wartości szczepionki - mówił Andrzej Matyja.

Płatne szczepienie na COVID-19? Niedzielski: "rozmawiamy na ten temat". System może ruszyć od 1 października

Dzieci powinny być w pełni zaszczepione przed powrotem do szkół

Dodał, że ogromną rolę mogą odegrać teraz również rodzice.

- W kontekście potencjalnej czwartej fali jest to, by dzieci do czasu, gdy wrócą do szkół w dużej części były w pełni zaszczepione. To jest bardzo ważny element w całej akcji szczepiennej, by dzieci nie były tym elementem, które rozpowszechniają wirusa zwłaszcza, że wariant Delta, który jest bardzo zakaźny i niewiele wirusa trzeba, żeby zakazić - powiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Przypomniał, że dzieci chorujące na Covid-19 zazwyczaj nie mają większych objawów, ale mogą przenieść wirusa na osoby, które są niezaszczepione. Zwrócił uwagę, że wiele takich sytuacji doprowadziło do ciężkiego przebiegu choroby i zgonów zwłaszcza wśród seniorów.

- Mamy też świadomość co pozostawia po sobie Covid-19. Ogromna ilość pacjentów ma powikłania sercowo-naczyniowe, płucne, neurologiczne. To co pozostawia Covid-19 będzie z nami i będzie wymagało rehabilitacji i leczenia przez wiele, wiele lat - wskazywał. 

Pomysły na promocję szczepień dobre, ale spóźnione

Prezes NRL dobrze ocenił uwolnienie możliwości szczepienia przeciw Covid-19 w okresie wakacji, ale uważa go za spóźniony.

- Jeżeli ktoś planował urlop w okresie lipca czy sierpnia, to nie zaszczepił się pierwszą dawką od połowy czerwca, ponieważ wiedział, że będzie na wakacjach. Dobrze, że przynajmniej w tej chwili podjęto decyzję, że może się zaszczepić pierwszą dawką, a po powrocie z urlopu drugą dawką. Wszystkie pomysły są podejmowane za późno. Byłyby skuteczniejsze, gdyby je wcześniej podejmowano - podsumował prof. Andrzej Matyja.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum