Opiekunowie osób niepełnosprawnych: wyliczenia prezesa PiS to manipulacja

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2019 19:44

Środowiska osób niepełnosprawnych i ich opiekunów są zbulwersowane sobotnią (2 marca) wypowiedzią Jarosława Kaczyńskiego na temat pomocy finansowej, na którą - według niego - mogą liczyć niepełnosprawni.

Opiekunowie osób niepełnosprawnych: wyliczenia prezesa PiS to manipulacja
Jarosław Kaczyński. Fot. PTWP

W RMF FM szef Prawa i Sprawiedliwości powiedział: "Razem w tej chwili, jeżeli ktoś ma niepełnosprawne dziecko, to dostaje od państwa 1800 złotych plus 500 złotych, to 2300".

Po wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego do RMF FM dotarły sygnały od osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Ich autorzy wskazują, że słowa lidera PiS nie są zgodne z prawdą.

Np. Iwona Hartwich, liderka sejmowego protestu niepełnosprawnych i ich opiekunów z ubiegłego roku, podkreśliła, że nie można sumować pieniędzy przyznawanych rodzicom i niepełnosprawnym. - Nikt z nas nie ma 1800 złotych. Ja otrzymuję świadczenie pielęgnacyjne, ponieważ zrezygnowałam z pracy na rzecz syna. Ja też muszę iść do lekarza, kupić tabletki - mówiła.

Renta socjalna wynosi 878 złotych, zasiłek pielęgnacyjny 184 złote, co w sumie daje nieco ponad 1000 złotych - na tyle mogą liczyć maksymalnie dorośli niepełnosprawni.

Także w przypadku niepełnosprawnych dzieci, trudno doliczyć się ponad dwóch tysięcy złotych, o których mówił prezes PiS.

Według opiekunów osób niepełnosprawnych słowa prezesa PiS to manipulacja. Politycy opozycji uważają podobnie i podkreślają, że nie można sumować pomocy dla rodziców ze środkami dla niepełnosprawnych.

Czytaj: rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum