×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Opiekunowie medyczni z ustawą. MZ finiszuje z pracami nad projektem

Paulina Gumowska odpowiada za rozwój treści segmentu zdrowie w Grupie PTWP, w tym serwisu rynekzdrowia.pl i magazynu Rynek Zdrowia, których jest redaktor naczelną. Przed dołączeniem do Grupy PTWP, przez blisko dziewięć lat związana była z Wirtualną Polską. Ostatnio była redaktor naczelną obszaru lifestyle i zdrowie, m.in. WP Kobiety i portalu WP abcZdrowie. Wcześniej była zastępcą redaktora naczelnego WP oraz wiceszefową Strony Głównej i Newsroomu, a także wydawcą i redaktorem. Autor: Paulina Gumowska • Źródło: Rynek Zdrowia   • Dodano: 15 grudnia 2021 12:01   • Zaktualizowano: 15 grudnia 2021 12:56

Opiekunowie medyczni na ustawę regulującą ich zawód czekali 15 lat. - Liczymy, że być może jeszcze w grudniu projekt trafi do konsultacji społecznych - mówi nam Bartosz Mikołajczyk z OSOM. Zapytaliśmy ministerstwo zdrowia, na jakim etapie są prace nad ustawą o niektórych zawodach medycznych.

Opiekunowie medyczni z ustawą. MZ finiszuje z pracami nad projektem
Kiedy ustawa o niektórych zawodach medycznych? Foto: Shutterstock
  • Od kilku lat mówi się o konieczności uregulowania prawnego niektórych zawodów medycznych. 
  • Na ustawę czeka środowisko opiekunów medycznych.
  • - Liczymy, że być może jeszcze w grudniu projekt ustawy trafi do konsultacji społecznych - mówi nam Bartosz Mikołajczyk, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych. 
  • Zapytaliśmy ministerstwo zdrowia na jakim etapie są prace nad ustawą 

Czytaj także: Opiekun medyczny będzie mógł więcej. Trzy nowe uprawnienia

Od 2022 ogromne zmiany w ZUS. Niższy zasiłek chorobowy, krótsze L4 i macierzyński po nowemu

Ustawa o niektórych zawodach medycznych. Resort zdrowia odpowiada 

W przesłanej Rynkowi Zdrowia odpowiedzi Jarosław Rybarczyk z biura komunikacji Ministerstwa Zdrowia przypomina, że "celem projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych jest uregulowanie warunków i zasad wykonywania zawodów medycznych, które aktualnie nie są objęte regulacjami ustawowymi, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących doskonalenia zawodowego osób wykonujących zawód medyczny oraz odpowiedzialności zawodowej tych osób".

Rybarczyk przypomina również, że w dniu 29 września br. przekazano do Przewodniczącego Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu zgłoszenie do Wykazu Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów ww. ustawy. Dodaje, że Rządowe Centrum Analiz (RCA) zgłosiło uwagi do projektu.

"Projekt ustawy został pozytywnie zaopiniowany przez RCA i skierowany pod obrady Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu. Zgodnie z procedurą legislacyjną po uzyskaniu wpisu do Wykazu Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów projekt ustawy zostanie przekazany do uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych" - poinformowało nas MZ. Kiedy do tego dojdzie? Tego MZ nie precyzuje.

Opiekunowie medyczni na własną ustawę czekają 15 lat

- Wnioskując z odpowiedzi MZ, prace są już na finiszu i to jest bardzo dobra wiadomość - mówi Bartosz Mikołajczyk z OSOM. Dodaje, że opiekunowie na ustawę czekają od prawie 15 lat.

- Przez lata nic się nie działo w tym zakresie, cieszę się, że w końcu prace nabrały przyspieszenia - podkreśla. 

Prezes OSOM dodaje, że ma nadzieję, że ustawa jasno określi miejsce opiekuna medycznego w systemie i sposób nabywania przez niego kompetencji. Bartosz Mikołajczyk precyzuje,  że chodzi o uregulowanie kwestii kursów on-line, które prowadzone są na rynku, a które nie uprawniają do wykonywania tego zawodu.

- Od dawna zgłaszamy ministerstwu swoje uwagi w zakresie tych regulacji, wierzymy, że znalazły się one w projekcie, który trafi do konsultacji - podkreśla szef OSOM.

Szybki kurs opiekuna medycznego. "Nie dajcie się oszukać"

Rozstrzyga się przyszłość opiekunów medycznych. MZ: trwają prace nad projektem ustawy

Ustawa o niektórych zawodach medycznych. Co zawiera?

Co dokładnie znajdzie się w ustawie o niektórych zawodach medycznych? O projekt ustawy pytał Marcin Staszak, prezes stowarzyszenia Krajowego Centrum Opiekunów Medycznych.

Piotr Bromber, wiceminister zdrowia, w piśmie z października do KCOM napisał: „Projekt zakłada uregulowania między innymi dla zawodu opiekun medyczny. Ponadto projekt ustawy na chwilę obecną zakłada wprowadzenie kursów kwalifikacyjnych, między innymi dla opiekunów medycznych, dzięki którym nabędą oni dodatkowe kwalifikacje nie niewynikające z kształcenia przed dyplomowego” -- dodał wiceminister.

Podkreślił, że zgodnie z projektem kursy kwalifikacyjny będą mogły prowadzić podmioty które między innymi uzyskają wpis na listę uprawnionych do ich prowadzenia.

Bromber poinformował także że resort zdrowia, w związku z pracami nad programowaniem działań w ramach RACT– EU zgłosiło projekt szkoleń i kursów dla opiekunów medycznych a w dniu 8 września Komisja Europejska zatwierdziła projekt dodając nową oś VII „ Wsparcie REACT-EU dla obszaru zdrowia” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza i Edukacja Rozwój 2014– 2020.

Projekt ma na celu podniesienie kompetencji zawodowych opiekunów medycznych i zakłada między innymi realizację kursów związku z rozszerzeniem podstawy programowej zwiększającej ich kwalifikacje.

 Czytaj także: Opiekun medyczny a pielęgniarka. Czym różnią się te zawody?

Jest projekt ustawy o zawodzie ratownika oraz samorządzie ratowników medycznych

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum