Opiekunowie medyczni przyjmują pozytywnie zmiany w kształceniu pielęgniarek

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2019 12:05

Osoby wykonujące zawody w ochronie zdrowia w tym opiekunowie medyczni, które zdecydują się na podjęcie pracy pielęgniarki lub położnej, będą mogły uzyskać potrzebne kwalifikacje w trakcie studiów niestacjonarnych. - Ta zmiana może stanowić krok, który zapoczątkuje bardziej systemowe zmiany ułatwiające opiekunom medycznym wkroczenie na ścieżkę pielęgniarską - komentuje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych.

Opiekunowie medyczni przyjmują pozytywnie zmiany w kształceniu pielęgniarek
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Takie zmiany przewiduje projekt nowelizujący ustawę o zawodach pielęgniarki i położnej. W zamyśle ustawodawcy zmiana ta ma być odpowiedzią na problem braku kadry pielęgniarskiej, przy rosnącym zapotrzebowaniem na taką opiekę, co ma związek m.in. ze zwiększającą się w kraju grupą seniorów.

Czytaj więcej: Jest zielone światło dla zmian w kształceniu pielęgniarek, są też wątpliwości

Środowisko opiekunów medycznych przyjmuje te zmiany z entuzjazmem. Jak informuje nas Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych wraz z Fundacją OpiekunMedyczny.com.pl przedstawiciele tej profesji liczą, że ta zmiana przyczyni się do poprawy jakości opieki nad pacjentem, w tym wypadku poprzez ułatwienie dostępu do kształcenia na kierunku pielęgniarstwo osobom pracującym zawodowo.

- Mamy nadzieję, że umożliwienie studiowania pielęgniarstwa w formie studiów niestacjonarnych zwiększy atrakcyjność tego zawodu wśród osób rozważających całkowitą zmianę kariery zawodowej, jak również tych, którzy w tym momencie wykonują inny zawód medyczny, także opiekunów medycznych - informuje nas Stowarzyszenie.

- Liczymy, że zmiana stanowić będzie pierwszy krok, który zapoczątkuje bardziej systemowe zmiany ułatwiające opiekunom medycznym wkroczenie na ścieżkę pielęgniarską. Dodatkowe punkty w procesie rekrutacji na studia czy zwolnienie z niektórych praktyk podczas studiów dla pracujących opiekunów medycznych z udokumentowanym stażem, z pewnością stanowiłoby dodatkową zachętę, nie będąc jednocześnie w żaden sposób obciążeniem dla systemu kształcenia ani nie stanowiąc zagrożenia dla jego jakości - dodaje.

Opiekunowie zaznaczają, że liczą na rychłe wprowadzenie zmian, także tych już wcześniej zapowiadanych przez wiceminister zdrowia Józefę Szczurek-Żelazko, a dotyczących rozszerzenia kształcenia i kompetencji opiekunów medycznych o umiejętność pobierania materiału do badań laboratoryjnych.

- Zapobiegłoby to narastającym problemom kadrowym zarówno na oddziałach szpitalnych jak i może przede wszystkim w puntach pobrań w laboratoriach oraz przy POZ. Pośrednio zaś wpłynęłoby dodatnio na jakość opieki nad pacjentem i zwiększyło wykorzystanie opiekunów medycznych na rynku opieki zdrowotnej - wskazuje Krzysztof Tłoczek , wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum