Opiekunowie medyczni protestują: nic o nas bez nas
Najpierw Naczelna Izba Lekarska, następnie Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym" zaapelowały do rządu w sprawie nadawania lekarzom-uchodźcom z Ukrainy uprawnień opiekunów medycznych. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych protestuje: "nie ma zgody na pomijanie środowiska opiekunów medycznych i decydowanie o nich bez nich samych".

- Najpierw Naczelna Izba Lekarska, następnie Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym" zaapelowały do rządu w sprawie nadawania lekarzom-uchodźcom z Ukrainy uprawnień opiekunów medycznych
- Na ten apel odpowiedziało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych, które nie zgadza się na przedmiotowe traktowanie zawodu opiekuna
- Jako organizacja reprezentująca opiekunów medycznych nie zgadzamy się na przedmiotowe traktowanie opiekunów medycznych i decydowanie o ich przyszłości zakulisowo - czytamy w oświadczeniu, które opublikowano w mediach społecznościowych
NFZ ostrzega. To może być choroba dwubiegunowa
Opiekunowie medyczni protestują: nic o nas bez nas
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych wydało kolejne oświadczenie dotyczące możliwości nadania uprawnień opiekuna medycznego dla lekarzy - uchodźców z Ukrainy.
OSOM przypomina, że jest za ułatwianiem pracy uchodźcom na stanowisku opiekuna medycznego, ale wciąż nie zostały poruszone kwestie, które zdaniem Stowarzyszenia pomogłyby "systemowo zwiększyć ilość opiekunów medycznych w systemie zarówno opieki społecznej jak i ochrony zdrowia".
- Jako organizacja reprezentująca opiekunów medycznych nie zgadzamy się na przedmiotowe traktowanie opiekunów medycznych i decydowanie o ich przyszłości zakulisowo bez chociażby zaproszenia do rozmów, które w Koalicji były w naszym doświadczeniu całkowicie pozorowane, a zdanie pomijane gdy nie sprzyjało interesom Zarządu
Medycy z Ukrainy i problematyczne kwestie
Wcześniej OSOM odpowiedziało na apel Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 11 marca 2022 roku do ministra zdrowia o zatrudnienie medyków z Ukrainy w charakterze opiekunów medycznych do momentu uzyskania przez nich uprawnień zawodowych w zawodzie medycznym, w którym pracowali w Ukrainie.
Stowarzyszenie podkreśliło w stanowisku, że było zaskoczone takim pomysłem, bowiem projekt nie był konsultowany z opiekunami medycznymi. Organizacja reprezentująca opiekunów medycznych, co prawda nie będzie przeciwna umożliwieniu pracy medykom z Ukrainy jako opiekunom medycznym, ale ma kilka postulatów.
- W naszej opinii podmioty lecznicze powinny zatrudniać na stanowisko opiekuna medycznego wyłącznie osoby, którym zagwarantują zatrudnienie na docelowym stanowisku niezwłocznie po potwierdzeniu kwalifikacji w tym zawodzie. Jednocześnie etat opiekuna medycznego powinien zostać następnie obsadzony przez osobę posiadającą dyplom opiekuna medycznego – proszę zauważyć, że liczba absolwentów przekracza wielokrotnie liczbę dostępnych etatów w tym zawodzie w systemie ochrony zdrowia - podaje OSOM w stanowisku.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)