Opiekun medyczny zyska nowe kompetencje. Dodano trzy uprawnienia

Autor: JJ • Źródło: Rynek Zdrowia25 października 2021 20:28

Opiekun medyczny zyska nowe kompetencje. - Dodano praktycznie trzy uprawnienia - pobieranie materiału do badań, gimnastykę hoppe oraz podawanie leków drogą podskórną - tłumaczył podczas Forum Rynku Zdrowia Krzysztof Tłoczek, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych.

Opiekun medyczny zyska nowe kompetencje. Dodano trzy uprawnienia Fot. AdobeStock
  • Zawód opiekuna medycznego istnieje już 14 lat i powoli zaczyna się zarysowywać zakres jego kompetencji
  • Wkrótce lista uprawnień opiekunów medycznych zostanie rozszerzona o trzy nowe kompetencje
  • - Dodano praktycznie trzy uprawnienia - pobieranie materiału do badań, gimnastykę hoppe oraz podawanie leków drogą podskórną - tłumaczył podczas Forum Rynku Zdrowia Krzysztof Tłoczek, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych

Opiekun medyczny zyska nowe kompetencje. Dodano trzy uprawnienia

Zawód opiekuna medycznego istnieje już 14 lat i powoli zaczyna się zarysowywać zakres jego kompetencji

- Zmianie uległa podstawa programowa kształcenia opiekuna, zmienił się system kształcenia Teraz trwa jego kształcenie 1,5 roku. Zmienił się system kształcenia z zaocznego na dzienny czy stacjonarny. Zmieniły się kompetencje a właściwie dodano ich kilka - wyjaśniał podczas Forum Rynku Zdrowia Krzysztof Tłoczek, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych.

- Nie są to jakieś radykalne zmiany. Dodano praktycznie trzy uprawnienia - pobieranie materiału do badań, gimnastykę hoppe, która jest polską techniką, ale obawiam się, że w praktyce nie będzie miała ona zastosowania, oraz podawanie leków drogą podskórną - wymieniał. 

Czytaj również: W praktyce opiekun medyczny. W papierach sanitariusz, bo tak taniej. Skandal z zarobkami

Opiekun medyczny zyska nowe uprawnienia. Sprawdziliśmy, co może teraz LISTA

Nowe kompetencje opiekunów punktem zapalnym na styku z pielęgniarkami?

I dodawał: Nie wydaje mi się, żeby poszerzenie kompetencji opiekunów medycznych było punktem zapalnym na styku z pielęgniarkami.

- Od kiedy istnieje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych walczymy z animozjami między naszymi grupami zawodowymi, z fałszywym przekonaniem, że opiekun medyczny miałby zastąpić pielęgniarki - wymieniał Tłoczek.

Podkreślał, że "opiekun medyczny nigdy nie miał zastąpić pielęgniarki i nigdy jej nie zastąpi".

- Jest to oczywiste. Ciężko jest sobie jednak wyobrazić, przy obecnym stanie kadr pielęgniarskich, system ochrony zdrowia bez opiekuna medycznego. Mamy nadzieję, że za zmianą kompetencji podążył ustawa, o innych zawodach medycznych, która raz na zawsze ureguluje - dodał. 

Jak podkreślał, tak naprawdę punktami zapalnymi pomiędzy pielęgniarkami a opiekunami medycznymi nie są kompetencje, a jedynie kwestia odpowiedzialności zawodowej, podległości zawodowej i relacji opiekunów medycznych z innym personelem medycznym.

Sprawdź: Krótszy okres zasiłkowy, mniejszy zasiłek chorobowy i L4 po nowemu. Przed nami rewolucja w ZUS

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum