Opiekun medyczny po nowemu. Opiekunowie chcą wiedzieć: kursy czy powrót do szkoły?

Autor: LJ • Źródło: Rynek Zdrowia15 września 2021 14:00

Ponowne pójście do szkoły na 1,5 roku czy kursy doszkalające? Opiekunowie medyczni czekają na odpowiedź. Nie każdego stać na to, aby zrezygnować z pracy i iść do szkoły - podkreślają.

Sprawa jest prosta w przypadku tych osób, które zdecydują się na podjęcie ponownej nauki (1,5 roku) w nowym systemie kształcenia MED14 oraz przystąpią do egzaminu (fot. ShutterStock)
  • Opiekun medyczny - ten zawód się zmienia. Od 1 września tego roku zmieniły się zasady kształcenia opiekunów medycznych
  • Nauka została wydłużona do 1,5 roku i możliwa tylko w systemie dziennym lub wieczorowym
  • Oznacza to zmianę kompetencji opiekuna medycznego oraz podstawy programowej nauczania do tego zawodu

Opiekun medyczny. Ten zawód się zmienia. Od 1 września nowe zasady kształcenia

Pierwsi opiekunowie medyczni z nowymi kompetencjami pojawią się na rynku pracy wiosną 2023 r. To ci, którzy od września 2021 r. w szkołach policealnych rozpoczną trwającą 3 semestry naukę według nowej podstawy programowej.

Dzięki nowemu modelowi kształcenia, opiekunowie medyczni uzyskają kompetencje do:

  • pobierania krwi,
  • prowadzenia ćwiczeń fizjoterapeutycznych metodą Hoppe
  • oraz podawania dwóch rodzajów leków drogą iniekcji podskórnej.

Czytaj więcej: Opiekun medyczny. Koniec tego zawodu w Polsce? Nowe zasady budzą kontrowersje

Opiekun z nowymi kompetencjami. A co z osobami wykształconymi w starym systemie?

Stowarzyszenia Krajowe Centrum Opiekunów Medycznych zapytało, co z osobami wykształconymi w starym systemie. Pytanie skierowano do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Chodzi uzupełnianie kursów doszkalających po rocznej szkole policealnej.

W odpowiedzi CKE napisała: "Od 1 września 2021r. następuje zmiana kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie opiekun medyczny z kwalifikacji MED.03 Świadczenie usług pielęgnacyjno-opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej na MED.14 Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej".

Wiąże się to z wydłużeniem czasu kształcenia i jego formy.

"Słuchacz szkoły policealnej, do której nabór jest prowadzony do 1 września 2021 roku i kolejnych terminach, po zrealizowaniu podstawy programowej w kwalifikacji MED.14 będzie przystępował do egzaminu w tej kwalifikacji. Do egzaminu w tej kwalifikacji będzie także mógł przystąpić absolwent szkoły policealnej, który zrealizował kształcenie w tej kwalifikacji" - odpisała CKE.

Taka odpowiedź sugeruje, że obecni opiekunowie medyczni, kształceni w starym systemie, bez nowych kwalifikacji, by je uzyskać, będą musieli iść ponownie do szkoły i przystąpić do egzaminu.

Sprawdź: Opiekun medyczny będzie mógł dużo więcej. Co robi teraz? LISTA

Rzucić pracę i iść jeszcze raz do szkoły?

Sprawa jest prosta w przypadku tych osób, które zdecydują się na podjęcie ponownej nauki (1,5 roku) w nowym systemie kształcenia MED14 oraz przystąpią do egzaminu.

Jednak część opiekunów wciąż czeka na formę doszkalającą, by nie musieć iść do szkoły raz jeszcze. Pracują, niektórzy na dwóch etatach i nie mają czasu na szkołę. "Kogo stać na to, aby zrezygnować z pracy i iść na 1,5 roku do szkoły?" - pytają.

Poza tym, pracujący nie mają możliwości dokształcić się, bo szkoła jest w trybie dziennym.

Obawiają się też, iż ci co wejdą na rynek pracy po skończeniu szkoły za 1,5 roku będą mieli wyższe kwalifikacje od nich i znowu wprowadzi to niepotrzebny podział i walkę.

Szef Stowarzyszenia, Marcin Staszak, poinformował, że zapytał o to ministra zdrowia: "Poczekajmy jeszcze na drugą odpowiedź, tym razem z Ministerstwa Zdrowia".

 Czytaj więcej: Opiekun medyczny to nie salowy. Oni też protestowali w Warszawie. O co walczą? LISTA

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum