Opiekun medyczny. Nie będzie automatycznych uprawnień dla uchodźców z Ukrainy

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, OSOM31 marca 2022 16:00

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych poinformowało, że otrzymało odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia ws. zatrudniania medyków z Ukrainy tymczasowo na stanowisku opiekuna medycznego.

Opiekun medyczny. Nie będzie automatycznych uprawnień dla uchodźców z Ukrainy
Opiekun medyczny. Nie będzie automatycznych uprawnień dla uchodźców z Ukrainy Fot. PAP/Marcin Bielecki

 

Opiekun medyczny. Nie będzie uprawnień "z automatu" dla uchodźców z Ukrainy

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych poinformowało, że otrzymało odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia ws. zatrudniania medyków z Ukrainy tymczasowo na stanowisku opiekuna medycznego..

- Obecnie w resorcie zdrowia nie jest planowane podjęcie działań w tym
zakresie, mających na celu wprowadzenie przepisów, w oparciu o które personel medyczny z Ukrainy mógłby podejmować zatrudnienie na stanowisku opiekuna medycznego - cytuje pismo z resortu zdrowia OSOM na swoim fanpejdżu.

- Oznacza to, że tak jak do tej pory na stanowisku opiekun medyczny może być zatrudniona wyłącznie osoba z dyplomem zawodowym opiekuna medycznego - nie będzie zmian w tym zakresie - komentują przedstawiciele stowarzyszenia. 

I przypominają:

"Działaniem wbrew prawu jest zatrudnianie osób bez dyplomu zawodowego (w tym np. osób które kupiły szkolenie online, osób z dyplomem innego zawodu medycznego, niezależnie w jakim kraju zdobytym) na stanowisku opiekun medyczny i takie sytuacje powinny być zgłaszane do właściwych organów".

Przypomnijmy, że temat automatycznego przyznania uprawnień opiekunów medycznych medykom - uchodźcom z Ukrainy pojawił się kilka tygodni temu. Miał to być sposób, który umożliwiłby im pracę w ochronie zdrowia do czasu aż nie otrzymają prawa wykonywania zawodu lekarzy czy pielęgniarki. W sprawie pismo do Ministerstwa Zdrowia skierowała m.in. Naczelna Rada Lekarska.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum