Opieka pediatryczna przez całą dobę. Czy to realne?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2013 16:45

Parlamentarny Zespół ds. Dzieci przyjął w środę (6 marca) dokument, w którym wzywa premiera i ministra zdrowia do zagwarantowania dzieciom fachowej opieki. Pediatra powinien być dostępny przez całą dobę - przekonywała przewodnicząca Zespołu, prof. Alicja Chybicka.

Opieka pediatryczna przez całą dobę. Czy to realne?

Podczas posiedzenia zespół dyskutował o wydarzeniach związanych ze śmiercią 2,5-letniej dziewczynki, która nie otrzymała na czas pomocy lekarskiej.

"Nie zgadzamy się na to, by dziecko stawało się ofiarą niesprawności systemu. Nie ma usprawiedliwienia dla błędów, których skutkiem jest śmierć dziecka. Zwracamy się do prezesa Rady Ministrów i ministra zdrowia z apelem o szybkie przygotowanie projektu ustawowych gwarancji prawidłowej opieki zdrowotnej dla małych dzieci, uwzględniającego m.in. dostępność do opieki pediatrycznej 24 godziny na dobę, racjonalizację wyceny procedur pediatrycznych oraz fakt, iż w przypadku małych dzieci, szybciej niż u dorosłych, błaha choroba może się przerodzić w stan zagrożenia życia" - czytamy w stanowisku jednogłośnie przyjętym przez zespół.

Prof. Chybicka (PO) przypomniała, że Polskie Towarzystwo Pediatryczne, którego jest prezesem, już w 2007 roku przewidywało, że skutkiem utrudnionego dostępu do pediatrów będą takie tragedie, jak przypadek 2,5-letniej Dominiki. Przekonywała, że nie należy mówić wyłącznie o błędach człowieka, gdyż - w jej ocenie - sprawnie funkcjonujący system potrafi im zapobiec.

Mówiła, że obecnie funkcjonujący system jest dzieciom wrogi, trudno dostać się do pediatry, a po południu czy w czasie weekendu w wielu miejscach staje się to praktycznie niemożliwe. W szpitalnych oddziałach ratunkowych pediatrów nie ma, zdarza się, że w razie konieczności trzeba ich sprowadzać z innych oddziałów.

Nawet tam, gdzie pediatrów nie brakuje, rodzice często muszą wzywać ich z prywatnych przychodni, a w małych miejscowościach - takich, w jakiej mieszkała Dominika - gdy rodzice nie mają samochodu, żeby dojechać do lekarza albo pieniędzy, by wezwać go prywatnie, są praktycznie bezradni.

Czesław Czechyra (PO) wyraził wątpliwość, czy zorganizowanie całodobowego dostępu do pediatrów będzie możliwe - jego zdaniem w wielu miejscach w Polsce lekarzy tej specjalizacji jest po prostu za mało.

Prof. Chybicka podkreśliła, że w placówkach medycznych w każdej miejscowości powinny być informacje, gdzie jest najbliższy pediatra oraz schemat postępowania i jasne wytyczne, w jakich sytuacjach i z jakimi objawami dziecko musi być przyjęte na oddział, zawiezione na badanie do pediatry etc. - Wiele rzeczy można zrobić w ramach środków, którymi dysponuje NFZ, trzeba tylko odpowiednio je alokować - przekonywała senator.

Wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński uznał, że jeśli system miałby zostać zmieniony, musiałaby być to zmiana dogłębnie przemyślana i nie ma możliwości, by przeprowadzić ją szybko. - System określa, że lekarz rodzinny odpowiada i za dorosłych, i za dzieci. Odczucia społeczne są takie, że to się nie sprawdza. Żeby to zmienić, należałoby zmienić cały system. - Trzeba zastanowić się nad kierunkiem zmian w ramach środków, którymi dysponujemy. Ale to musi być poważna zmiana systemowa, to potrwa - mówił.

Jego zdaniem całodobowy dostęp do pediatrów jest też postulatem trudnym do zrealizowania. Jednak podkreślił, że jeśli do dziecka wysyłana jest karetka, zawsze powinien być w niej lekarz, który mógłby zabrać dziecko na badanie do pediatry.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum