Opieka nad wcześniakiem: oddział neonatologiczny i... co dalej?

Autor: Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia • • 12 listopada 2013 17:40


- Stworzenie takiego modelu nie jest problemem finansowym, ale logistycznym. Na razie wybraliśmy 26 ośrodków, które mogą zapewnić kompleksową opiekę, ponieważ mają specjalistów i aparaturę potrzebną do monitorowania rozwoju wcześniaków. Chcemy, by taka diagnoza była stawiana w jednym dniu, a rodzic nie musiał krążyć od ośrodka do ośrodka. Program mógłby ruszyć w ciągu dwóch-trzech lat - oceniła prof. Helwich.

Rejestr wcześniaków
Dodatkową korzyścią z prowadzenia skoordynowanej opieki byłaby możliwość utworzenia rejestru wcześniaków. Obecnie rejestracja prowadzona jest w dwojaki sposób. O ile ta na podstawie masy urodzeniowej jest zobiektywizowana (dotyczy dzieci, które ważą poniżej 2,5 kg), o tyle pomiar na podstawie skróconego terminu ciąży (poniżej 37 tygodnia) jest nieobiektywny.

- Termin ciąży podaje kobieta. Jeśli od początku ciąży nie znajdowała się pod opieką medyczną i nie miała wykonanego badania USG w pierwszym trymestrze ciąży, dziecko z ograniczonym rozwojem wewnątrzmacicznym może urodzić się o czasie, ale mniejsze - wyjaśnia konsultant krajowy.

Wcześniak to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży, podczas gdy prawidłowa ciąża trwa 40 tygodni. W Polsce co roku na świat przychodzi ok. 26 tys. wcześniaków. To blisko 6 proc. wszystkich urodzeń. Taka liczba plasuje Polskę pośrodku statystyki unijnej. Najmniej wczesnych porodów zdarza się w Skandynawii - ok. 2 proc.

- Przyczyny przedwczesnego porodu są bardzo złożone - ocenia prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i wymienia: - Główne zagrożenia niosą choroby kobiet w ciąży: nadciśnienie, cukrzyca, choroby tarczycy i zakażenia. Ale znaczenie mają także czynniki pozamedyczne, związane ze stylem życia, takie jak: stresująca praca, palenie papierosów, narkotyki, picie alkoholu oraz elementy socjoekonomiczne.

To nie wyrok

Z ankiety wynika również, iż ponad 60 proc. rodziców nie brało pod uwagę, że ich dziecko może urodzić się przed planowanym terminem. 80 proc. z nich przed urodzeniem wcześniaka nie wiedziało nic albo bardzo niewiele o tym, jak się nim opiekować.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum