Omikron jest już w Polsce. Ministerstwo Zdrowia i Sanepid potwierdzają zakażenie wariantem

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia16 grudnia 2021 11:39

Omikron jest już w Polsce. - Katowicki Sanepid potwierdził pierwszy w Polsce przypadek zakażenia wariantem Omikron - powiedział na czwartkowym (16 grudnia) posiedzeniu Sejmowej Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Tu wykryto pierwsze w Polsce zakażenie Omikronem - Laboratorium WSSE w Katowicach FOT. PAP/Andrzej Grygiel
  • "Potwierdzamy wykrycie wirusa w wersji Omicron przez WSSE Katowice"  - podało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia
  • Pierwsze w Polsce zakażenie tym wariantem koronawirusa potwierdził też na czwartkowym posiedzeniu Sejmowej Komisji Zdrowia wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska
  • W środę, 15 grudnia Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) przestrzegało, że w obliczu rozwoju wariantu Omikron niezbędne są "pilne działania, ponieważ same szczepionki nie wystarczą"

Omikron jest już w Polsce. MZ potwierdza

- Potwierdzamy wykrycie wirusa w wersji Omicron przez WSSE Katowice Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho. Pacjentka jest w izolatorium i czuje się dobrze. GIS 
podjął niezbędne działania - podał w czwartek, 16 grudnia resort zdrowia na Twitterze resort zdrowia.

- Katowicki Sanepid potwierdził pierwszy w Polsce przypadek zakażenia wariantem - powiedział także na czwartkowym posiedzeniu Sejmowej Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Obywatelka Lesotho przebywała w Polsce na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach

- Obywatelka Lesotho przebywała w Polsce na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach (6-10 grudnia 2021 r.) - red. W toku wywiadu epidemicznego poinformowała, że w Polsce zamieszkiwała sama. Bezpośredni kontakt miała tylko z dwiema zaszczepionymi osobami ze swojego kraju - podaje resort zdrowia na Twitterze,

- W trakcie pobytu na szczycie cały czas stosowała środki ochrony indywidualnej. W hotelu posiłki zamawiała telefonicznie i spożywała w pokoju. Jako osoba bezobjawowa wykonała test przed wylotem z Polski - zaznacza MZ.

Na Twitterze pojawiła się też informacja, przekazana przez biologa prof. Krzysztofa Pyrcia, że zakażona Omikronem osoba to 30-letni mężczyzna (MZ podało, że kobieta).

Czytaj też: Waldemar Kraska opowiadał w Sejmie, jak rząd walczy z pandemią. Opozycja: nie macie żadnej strategii! [RETRANSMISJA]

ECDC ostrzega przez Omikornem. "Może być gorzej niż prognozowano"

W środę, 15 grudnia specjaliści z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) przestrzegali, że w obliczu rozwoju wariantu Omikron niezbędne są "pilne działania, ponieważ same szczepionki nie wystarczą".

- Priorytetowe w tym zakresie, jak podkreśla ECDC, jest używanie maseczek, zdalna praca, unikanie przeludnionych miejsc i transportu publicznego - podała w środę PAP.

ECDC wskazuję, że jest "bardzo prawdopodobne", że nowy wariant spowoduje hospitalizacje i zgony w liczbach większych od tych, które pojawiały się w dotychczasowych prognozach.

Omikron jest już dominującym wariantem koronawirusa w Londynie, a w ciągu trzech-czterech dni stanie się nim w kolejnych trzech regionach Anglii - wynika z danych opublikowanych w środę przez Brytyjską Agencję Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA).

Czytaj też:

Omikron spowoduje więcej hospitalizacji i zgonów niż prognozowano - przyznają eksperci

Omikron. Zmarła pierwsza osoba zakażona nowym wariantem w Wielkiej Brytanii

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum