Olsztyn: potrzebne zmiany w leczeniu uzależnień od narkotyków?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2011 09:24

Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ rozważy zakontraktowanie świadczeń na 2012 rok w zakresie leczenia substytucyjnego osób uzależnionych od narkotyków.

Olsztyn: potrzebne zmiany w leczeniu uzależnień od narkotyków?

Przedstawiciele władz samorządowych, lekarze i przedstawiciele instytucji zajmujących się leczeniem osób uzależnionych od narkotyków w woj. warmińsko-mazurskim uważają, że system leczenia uzależnień od narkotyków wyamaga zmian.

- W Polsce jesteśmy ukierunkowani na leczenie niefarmakologiczne, co jest wynikiem ekspansji psychostymulatnów i dopalaczy, a powinno się leczyć te schorzenia właśnie farmakologicznie, czyli za pomocą leków i substytutów narkotyków - mówi Jacek Charmast, przewodniczący Stowarzyszenia Pacjentów Metadonowych.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, w Europie substytucyjnie leczy się metadonem ponad 600 tys. osób, a w Polsce tylko 2 tys. osób. Nasz system leczenia jest kosztowny i mało efektywny.

Podobnego zdania jest Elżbieta Czyż z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jej zdaniem do ośrodków leczenia uzależnień zbyt często kierowane są młode osoby, które były już wcześniej leczone, a po ich opuszczeniu nie radzą sobie w życiu.

Jest szansa na zmianę tej sytuacji w woj. warmińsko-mazurskim. Oddział NFZ w 2012 planuje zakontraktowanie świadczeń w zakresie leczenia substytucyjnego.


Więcej: http://olsztyn.gazeta.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum