Olsztyn. W Poliklinice MSWiA brak chirurgów powodem zamknięcia KSOR

Autor: PAP • Źródło: PAP17 listopada 2021 16:00

Jak poinformował w środę Jarosław Witek, rzecznik prasowy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej MSWiA z Warmińsko - Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie, powodem zawieszenia pracy Klinicznego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego był czasowy brak możliwości obsadzenia w nim dyżurów lekarzy chirurgów.

Powodem czasowego zamknięcia KSOR w szpitalu MSWiA w Olsztynie był brak lekarzy. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
  • Powodem zamknięcia czasowego Klinicznego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Poliklinice MSWiA w Olsztynie był brak lekarzy
  • Brak specjalistów jest powodem nie działającego w placówce także oddziału ortopedycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie
  • Z powodu braku kadry lekarskiej w ostatnim czasie w Olsztynie występują też problemy z udzielaniem porad w punktach nocnej i świątecznej pomocy medycznej

Była przerwa w działalności

Kliniczny Szpitalny Oddział Ratunkowy nie działał od 13 listopada od godz. 8:00 do 14 listopada do godz. 8:00.

"Powodem tej sytuacji był czasowy brak możliwości obsadzenia w Klinicznym Szpitalnym Oddziale Ratunkowym dyżurów lekarzy chirurgów. Zespół pielęgniarski i ratowniczy KSOR w celu zabezpieczenia patrolu reanimacyjnego i ewentualnych przypadków dostarczonych przez Zespół Ratownictwa Medycznego lub Lotnicze Pogotowie Ratunkowe funkcjonował bez zakłóceń, realizując inne zadania oprócz przyjmowania pacjentów do KSOR" - poinformował PAP Witek.

Informacja o tym, że oddział ratunkowy nie działa została, jak podał rzecznik, "wywieszona na drzwiach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z wyszczególnionymi danymi adresowymi szpitali z funkcjonującymi Szpitalnymi Oddziałami Ratunkowymi".

Pacjentów informowano

Jak wyjaśnił rzecznik, każdy pacjent zgłaszający się do KSOR był informowany o zawieszeniu działania oddziału ratunkowego przez średni personel medyczny. Zarządzenie także zostało opublikowane na stronie internetowej szpitala.

O wydaniu zarządzenia w sprawie czasowego zawieszenia pracy w KSOR w Szpitalu MSWiA w Olsztynie zostali poinformowani także: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Wojewódzki Szpital Zespolony w Olsztynie, Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie, Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie, Narodowy Fundusz Zdrowia, Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego.

Nie tylko KSOR, brakuje lekarzy

Z powodu braku kadry lekarskiej od pewnego czasu nie działa oddział ortopedyczny w szpitalu wojewódzkim.

- W przypadku dowiezienia pacjenta do Klinicznego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w SP ZOZ MSWiA w Olsztynie, konsultacji (również w dniu zawieszenia KSOR) udzielają lekarze dyżurni Oddziału Ortopedii, Traumatologii i Onkologii Narządu Ruchu - zapewnił Witek.

Rzecznik szpitala przyznał, że w tym roku zawieszenie pracy Klinicznego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego MSWiA w Olsztynie miało miejsce dwukrotnie - w obu przypadkach powodem był brak lekarzy.

Z powodu braku kadry lekarskiej w ostatnim czasie w Olsztynie występują też problemy z udzielaniem porad w tzw. punktach nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Wiceprezydent Olsztyna Ewa Kaliszuk przekazała, że gdy brakuje lekarzy w takim punkcie w szpitalu miejskim wówczas pacjentów obsługuje szpitalny SOR.

- Niestety pacjentów jest bardzo wielu, a kadry lekarskiej bardzo brakuje - podkreśliła Kaliszuk.

Czytaj: Dramatycznie brakuje lekarzy i pielęgniarek. Winne "nieludzkie warunki pracy i niskie pensje"

Czytaj: Szpital nie operuje, bo nie ma chirurgów. Dyrektor szuka lekarzy

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum