Ołena Zełenska dziękuje polskiemu lekarzowi

Autor: oprac. SzB • Źródło: PAP11 marca 2022 15:46

Pierwsza dama Ukrainy opublikowała w mediach społecznościowych emocjonalny wpis. Podziękowała w nim lekarzowi z Gdańska, a także parze prezydenckiej za pomoc medyczną.

Ołena Zełenska dziękuje polskiemu lekarzowi
Ołena Zełenska dziękuje polskiemu lekarzowi oraz parze prezydenckiej. Fot. PAP/EPA
  • Ołena Zełenska udostępniła na Facebooku wpis, w którym podziękowała polskiemu lekarzowi oraz parze prezydenckiej
  • Pierwsza dama napisała, że w ostatnich dniach Ministerstwo Zdrowia Ukrainy i jej biuro aktywnie moderowały proces transportu dzieci chorych onkologicznie z Ukrainy do Polski
  • - Nasze dzieci bez wątpienia wyzdrowieją i powrócą na spokojną, wolną, odbudowaną Ukrainę - zakończyła wpis Zełenska

Pierwsza dama Ukrainy dziękuje polskiemu lekarzowi

- To młodzi, chorzy na raka z Ukrainy. Jeszcze wczoraj ukrywali się przed ostrzałem w piwnicach klinik. Teraz przekraczają polską granicę w drodze, aby znaleźć bezpieczeństwo i, co najważniejsze, kontynuować leczenie. Żaden agresor na świecie nie może przeszkodzić im w wygraniu walki z chorobą! - napisała w serwisie społecznościowym Ołena Zełenska.

Poza tekstem, pierwsza dama w mediach społecznościowych umieściła zdjęcia, na których widnieją dzieci ze swoimi opiekunami, autokary i karetki pogotowia.

Zełenska napisała, że w ostatnich dniach Ministerstwo Zdrowia Ukrainy i jej biuro aktywnie moderowały proces transportu dzieci chorych onkologicznie z Ukrainy do Polski.

- Połączyliśmy partnerów, wolontariuszy, ambasady, kliniki. Cieszę się, że udało nam się stworzyć system bezpiecznego wyjazdu dzieci ukraińskich za granicę w celu kontynuowania leczenia - dodała.

Podziękowania dla prof. Piotra Czauderny

We wpisie pierwszej damy pojawiła się informacja, że dzieci są transportowane z Zachodnioukraińskiego Specjalistycznego Centrum Medycznego dla Dzieci we Lwowie, gdzie przechodzą wstępne badania lekarskie i są leczone w celu ustabilizowania ostrych stanów chorobowych do ośrodków w Polsce, gdzie otrzymają niezbędną pomoc, diagnostykę oraz opiekę medyczną.

- Stało się to możliwe dzięki osobistemu zaangażowaniu Kancelarii Prezydenta RP oraz prof. Piotra Czauderny - napisała Ołena Zełenska.

Prof. Piotr Czauderna jest kierownikiem Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pierwsza dama poinformowała również, że część dzieci pozostanie w Polsce, a część wyjedzie do Francji, Włoch i Niemiec.

We wpisie Ołena Zełenska dodaje: - W światowej praktyce medycznie nie było wcześniej podobnych projektów. Podziękowała za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia prezydentowi Andrzejowi Dudzie i Agacie Kornhauser-Dudzie za współpracę w "świętej sprawie ratowania dzieci".

- Nasze dzieci bez wątpienia wyzdrowieją i powrócą na spokojną, wolną, odbudowaną Ukrainę - zakończyła wpis Zełenska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum