Ogromny wzrost zakażeń w Europie. W Hiszpanii przybyło 26 tys. chorych, w Wielkiej Brytanii 43 tys.

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP15 lipca 2021 07:43

Jak możemy dowiedzieć się z ostatnich informacji, minionej doby w Hiszpanii odnotowano blisko 26 tys. zakażeń koronawirusem. Z kolei w Wielkiej Brytanii pojawiało się aż 43 tys. zakażeń.

Ogromny wzrost zakażeń w Europie. W Hiszpanii przybyło 26 tys. chorych, w Wielkiej Brytanii 43 tys.
W Hiszpanii i w Wielkiej Brytanii odnotowano minionej doby wzrosty zakażeń. Fot. SdobeStock
  • Hiszpański resort zdrowia poinformował o 900 pacjentach z COVID-19 przyjętych na oddziały szpitalne
  • W Wielkiej Brytanii odnotowano aż 42 302 zakażenia koronawirusem, co okazuje się najwyższym bilansem od 15 stycznia
  • W obu krajach spadło zainteresowanie szczepieniami. W Hiszpanii w pełni zaszczepionych jest 47,4 proc. mieszkańców, a w Wielkiej Brytanii 66,7 proc. obywateli

Hiszpański wzrost zakażeń

Resort zdrowia sprecyzował, że tylko w środę na szpitalne oddziały przyjętych zostało blisko 900 pacjentów z Covid-19.

Ministerstwo oszacowało, że podczas minionej doby w całym kraju potwierdzono 26,3 tys. infekcji koronawirusem, co oznacza znaczący wzrost infekcji. Wskazało, że o ile we wtorek na 100 tys. obywateli przypadało 436 zakażonych, to już w środę było ich 469.

Z danych służb medycznych wynika, że do środowego wieczora w Hiszpanii zachorowało na Covid-19 ponad 4,04 mln obywateli, a zmarło 81 tys., z czego 10 podczas ostatniej doby.

Podczas wieczornej konferencji w Madrycie minister zdrowia Carolina Darias wskazała, że nasilenie się pandemii ma miejsce w okresie nasilonych szczepień przeciwko SARS-CoV-2. Podała, że dotychczas co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło już 60 proc. populacji tego kraju.

- Z kolei 47,4 proc. obywateli zakończyło już cały proces szczepień - wyjaśniła Darias, zapowiadając, że w sytuacji nasilenia się pandemii rząd może przywrócić część restrykcji przeciwepidemicznych.

Niechlubny rekord w Wielkiej Brytanii

42,3 tys. zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii, co jest najwyższym bilansem od 15 stycznia i kolejnym w ostatnich dniach rekordem w trakcie trzeciej fali epidemii.

Podany w środę bilans jest o ponad 5600 wyższy od dotychczasowego rekordu trzeciej fali, który ustanowiony został zaledwie dzień wcześniej. Oznacza to także, że po siedmiu kolejnych dniach, gdy dobowe bilanse po raz pierwszy od stycznia były powyżej poziomu 30 tys., teraz przekroczone zostało 40 tys. Najwyższym dobowym wynikiem od początku całej epidemii pozostaje ten z 8 stycznia tego roku, gdy poinformowano o ponad 68 tys. nowych zakażeń. Jak dotychczas w Wielkiej Brytanii stwierdzono ponad 5,23 mln infekcji, co jest siódmą najwyższą liczbą na świecie.

Wprawdzie liczba zgonów rośnie obecnie w znacznie wolniejszym tempie, ale ich wzrost też jest zauważalny. W ciągu minionej doby zarejestrowano 49 zgonów z powodu Covid-19, co jest drugim najwyższym bilansem od 9 kwietnia. Wyższy był ten z wtorku, gdy informowano o 50 zmarłych. Od początku epidemii z powodu Covid-19 w Wielkiej Brytanii zmarło 128 530 osób, co również jest siódmym bilansem na świecie.

W związku z gwałtownie rosnącą liczbą nowych zakażeń coraz głośniej kwestionowana jest decyzja brytyjskiego premiera Borisa Johnsona o tym, by od poniedziałku znieść w Anglii niemal wszystkie prawnie obowiązujące restrykcje. Władze Szkocji i Walii też ogłosiły poluzowanie ograniczeń, ale ich zniesienie planują na sierpień, a poza tym utrzymają obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych. Brytyjski rząd jednak wskazuje, że szczepienia wyraźnie przerwały związek między zakażeniami a hospitalizacjami i zgonami.

Do wtorku włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało prawie 46,04 mln osób, a drugą - prawie 35,16 mln. Stanowi to odpowiednio 87,4 proc. oraz 66,7 proc. dorosłych mieszkańców kraju. Jednak w ostatnich dniach wyraźnie widać, że liczba wykonywanych szczepień spada.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum