Ogromny kryzys kadrowy w Szpitalu Dziecięcym. Już ponad 100 wypowiedzeń

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia24 listopada 2021 15:10

Kryzys kadrowy w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie - Prokocimiu pogłębia się. Już ponad 100 medyków złożyło wypowiedzenia. - Jednych lekarzy nie da się zastąpić drugimi. Te oddziały po prostu przestaną istnieć - mówi Agata Hałabuda z krakowskiego szpitala.

Ogromny kryzys kadrowy w Szpitalu Dziecięcym. Już ponad 100 wypowiedzeń
Ponad 100 lekarzy ze szpitla w Prokocimiu złożyło wypowiedzenia Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
 • Dramatyczna sytuacja Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie - Prokocimiu
 • Z dnia na dzień przybywa lekarzy, którzy składają wypowiedzenia. W tej chwili już ponad 100 medyków zrezygnowało z pracy
 • W takim szpitalu wielospecjalistycznym nie jest tak, że jedni lekarze mogą zastąpić drugich. My mamy bardzo ściśle określone specjalizacje. Te oddziały po prostu przestaną istnieć - podkreśla Agata Hałabuda, przewodnicząca związku w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym
 • W czwartek, 25 listopada, dojdzie do spotkania dyrekcji szpitala z przedstawicielami związku zawodowego lekarzy

Sprawdź: Lekarze nie przedłużyli kontraktów. W szpitalu wojewódzkim trzeba zamknąć poradnię

Szpital wstrzyma przyjęcia pacjentów z COVID-19. "Kadra już nie wytrzymuje"

Szpital w Prokocimiu. Ponad 100 lekarzy złożyło wypowiedzenia

Kryzys kadrowy w krakowskim szpitalu był jednym z wiodących tematów zorganizowanej w środę, 24 listopada, konferencji prasowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

- W tej chwili 73 wypowiedzenia lekarzy zostały złożone do dyrekcji. Natomiast przez ostatnie dni na moje ręce wpłynęło kolejnych 35 wypowiedzeń. Wypowiedzeń z kolejnych oddziałów, które trudno lekceważyć, bo jest to hematoonkologia, transplantologia czy immunologia. Sytuacja wygląda naprawdę bardzo źle - tłumaczyła Agata Hałabuda, przewodnicząca związku zawodowego lekarzy w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie - Prokocimiu.

Jak wskazuje przewodnicząca, ze szpitala chce odejść jedna trzecia lekarzy zatrudnionych w placówce. 

- Te dane mogą jednak dawać fałszywy obraz, bo ktoś może powiedzieć, że dwie trzecie zostaje, zmniejszy się liczbę przyjęć, zmniejszy się liczbę konsultacji i jakoś szpital będzie funkcjonował - mówi.

- Chciałabym uświadomić wszystkim decydentom, rządzącym, że tak nie jest. W takim szpitalu wielospecjalistycznym nie jest tak, że jedni lekarze mogą zastąpić drugich. My mamy bardzo ściśle określone specjalizacje. Te oddziały po prostu przestaną istnieć - podkreśla Hałabuda.

Czytaj: Rodzice nie chcą testować dzieci na koronawirusa. Boją się hejtu w szkole

Dworczyk: nie przewidujemy wprowadzenia obowiązku szczepień przeciw COVID-19

Spotkanie lekarzy z nowym dyrektorem szpitala w Prokocimiu

Przypomnijmy, że w poniedziałek, 22 listopada, powołano nowego dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Poprzedniego, który również zrezygnował z pracy, zastąpił prof. Wojciech Cyrul. 

- Jako związek mieliśmy jedno spotkanie z nowym dyrektorem, ale nazwijmy je bardziej jako kurtuazyjne, jako zapoznawcze, żadne konkrety nie padły. W czwartek, 25 listopada, mamy zaplanowane kolejne, na którym mam nadzieję będziemy mówić już o konkretach - przyznaje przewodnicząca.

- Sytuacja jest tak trudna, że tych lekarzy, którzy złożyli wypowiedzenia należy za wszelką cenę zatrzymać, a potem stopniowo zacząć zatrudniać kolejnych. Podam na swoim przykładzie. Jestem radiologiem i od 15 lat pracujemy w tym samym zespole. Mimo, że pojawiają się u nas lekarze rezydenci, namawiamy ich na pozostanie, to przez 15 lat jak tu jestem nie udało nam się nikogo nowego ściągnąć - tłumaczy Hałabuda.

I dodaje: W innych miejscach pracy zarabia się więcej, ma się mniejsze obciążenia, mniejszy stres. 

Czytaj: Dramat szpitala w Prokocimiu. 24 nowe wypowiedzenia na biurku dyrektora

Kryzys w szpitalu dziecięcym. 51 dyżurów bez obsady na SOR

Medycy z Białego Miasteczka poinformowali, co dalej z protestem

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze