Od 25 stycznia rewolucja w przychodniach. Zamiast teleporady obowiązkowe badanie

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, RCL25 stycznia 2022 07:10

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie POZ zostało w poniedziałek, 24 stycznia, opublikowane w Dzienniku Ustaw. Zakłada, że lekarz rodzinny ma obowiązek przeprowadzić bezpośrednie badanie pacjenta powyżej 60 roku życia, u którego potwierdzono COVID-19. Na badanie ma 48 godzin.

Od 25 stycznia rewolucja w przychodniach. Zamiast teleporady obowiązkowe badanie
Rozporządzenie ws. POZ skierowane do ogłoszenia. Zamiast teleporady bezpośrednie badanie Fot. Shutterstock
  • Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie POZ zostało w poniedziałek, 24 stycznia, opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wchodzi  w życie dzień po ogłoszeniu, czyli 25 stycznia
  • To nowelizacja rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2
  • Nowe przepisy zakładają, że lekarz POZ ma obowiązek przeprowadzić bezpośrednie badanie pacjenta powyżej 60 roku życia, u którego potwierdzono COVID-19. Na badanie ma 48 godzin

Zamiast teleporady obowiązkowe badanie. Jest rozporządzenie ws. POZ

- W projekcie rozporządzenia zaproponowano, aby w przypadku pacjentów powyżej 60 roku życia, skierowanych do odbycia izolacji w warunkach domowych, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, nie później niż w ciągu po 48 godzin odbywania tej izolacji udzielił pacjentowi porady, podczas której na podstawie badania fizykalnego dokonuje oceny stanu zdrowia pacjenta - zakłada rozporządzenie.

Badanie - jak wskazano - może odbyć się w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej albo podczas wizyty domowej u pacjenta. Jednak - jak wskazują autorzy projektu - dokument "nie precyzuje miejsca przeprowadzenia badania fizykalnego ponieważ to lekarz podstawowej opieki zdrowotnej podejmuje decyzję na podstawie stanu klinicznego pacjenta o miejscu udzielenia porady".

- W przypadku gdy termin upływa w  dniu uznanym ustawowo za wolny od pracy lub w sobotę, porada odbywa się następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą - czytamy w uzasadnieniu.

Nowe przepisy o przychodniach wchodzą w życie dzień po ogłoszeniu

Ponadto w projekcie rozporządzenia wprowadzono zasadę, że w przypadku pacjenta, który nie jest w stanie samodzielnie przemieszczać się lub którego stan zdrowia to uzasadnia, lekarz w podmiocie leczniczym zleca jego transport, odpowiednio do miejsca izolacji albo izolacji w warunkach domowych albo szpitala.

- Jednocześnie zdecydowano, iż pacjenci powyżej 60. roku życia skierowany do odbycia izolacji w warunkach domowych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia będą ją odbywać na dotychczasowy zasadach - zastrzega MZ.

Projekt rozporządzenia wejdzie w życie - jak zapisano w dokumencie - z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Lekarze rodzinni krytycznie wobec zmian w POZ

Dodajmy, że decyzję w sprawie zmian w przychodniach bardzo krytycznie oceniają lekarze rodzinni z Porozumienia Zielonogórskiego.

– Nowe wytyczne spowodują dalsze narastanie długu zdrowotnego, ponieważ dla pacjentów przewlekle chorych, leczonych w naszych poradniach, którzy nie znajdują teraz opieki gdzie indziej, nie będzie już czasu – komentuje Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

I wskazuje: Decyzję, którym pacjentem się zająć, lekarz nie będzie podejmował na podstawie jego stanu zdrowia, ale wytycznych resortu. W pierwszej kolejności będzie miał bowiem obowiązek na życzenie pacjenta pojechać do osoby po 60-tym roku życia z dodatnim wynikiem testu, ale np. łagodnym przebiegiem choroby.

jak przekonują lekarze rodzinni wielu spośród pacjentów z COVID-19 po 60-tce nie będzie wymagało wizyty domowej, natomiast w tym czasie inni chorzy nie umówią się na pilną wizytę.

– Jeśli będę miała zgłoszenie od pacjenta chorego przewlekle, to muszę odwołać jego wizytę i pojechać do domu chorego z COVID, nie dlatego że są do tego wskazania medyczne, tylko z powodu decyzji urzędnika – wyjaśnia Joanna Szeląg, ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie, wiceprezes Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców PZ.

 

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum