Ogólnopolska akcja "Zdrowe Życie" rozpoczęta. "Ten dzień zapamięta cały świat sektora medycznego"

Autor: Szymon Bijak • Źródło: Rynek Zdrowia03 czerwca 2022 12:32

3 czerwca w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się konferencja prasowa inaugurująca akcję "Zdrowe Życie". W jej trakcie zaprezentowane zostały jej założenia. - Myślę, że ten dzień zapamięta cały świat sektora medycznego - powiedział Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia.

Ogólnopolska akcja "Zdrowe Życie" rozpoczęta. "Ten dzień zapamięta cały świat sektora medycznego"
Adam Niedzielski: "Zasze byłem orędownikiem profilaktyki". Fot. PAP/Radek Pietruszka
  • 3 czerwca, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, odbyła się konferencja prasowa inaugurująca akcję "Zdrowe Życie". W jej trakcie zaprezentowane zostały jej założenia
  • Ma ona za zadanie promować profilaktykę wśród Polaków. Celem jest aktywizacja postaw prozdrowotnych. 
  • - Konieczna jest właśnie taka wspólna akcja. Ma ona zachęcić Polaków do tego, że kiedy myślą o swoich codziennych wyborach, pamiętali, że dbanie o zdrowie jest zagadnieniem zdecydowanie najważniejszym - powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia 

Ogólnopolska akcja "Zdrowe Życie" zainagurowana

"Zdrowe Życie" to ogólnopolska akcja zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ma ona za zadanie promować profilaktykę wśród Polaków - jego celem jest aktywizacja postaw prozdrowotnych. Jest skierowana do wszystkich - niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania czy płci. 

Projekt będzie realizowany w ramach współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A. Wsparciem merytorycznym będzie dzieliła się Rada Ekspercka (ma ona charakter doradczy).

W jej skład wchodzą specjaliści medycyny i systemów ochrony zdrowia, m.in. prof. Agnieszka Mastelarz-Migas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, czy Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. 

W piątek, 3 czerwca, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca cały projekt. W jej trakcie zaprezentowane zostały szczegółowe jego założenia. 

- Spotykamy się dzisiaj, aby dokonać pewnego podsumowania prac, które od wielu miesięcy toczyły się w Pałacu Prezydenckim. Dyskutowano o tym, w jaki sposób zacząć zdecydowaną ogólnokrajową akcję podnoszącą kwestię bezpieczeństwa zdrowotnego- powiedział prezydent Andrzej Duda.

Minister Niedzielski: "Pierwszy raz sprawy zdrowia mają taką rangę, taki charakter"

- Myślę, że datę 3 czerwca zapamięta cały świat sektora medycznego. Mogę powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że pierwszy raz sprawy zdrowia mają taką rangę, taki charakter - dodał Adam Niedzielski, minister zdrowia.

W ramach akcji "Zdrowe Życie będzie działała Mobilna Strefa Zdrowia. Akcja inaugurowana jest w Warszawie (3-4 czerwca), obok Pałacu Prezydenckiego, na parkingu przed Kościołem Seminaryjnym. Później wyruszy ona w Polskę. Na początek do dziewięciu kolejnych miast (m.in. Toruń czy Stalowa Wola).

Polacy będą mogli tam przeprowadzić bezpłatne badania i skorzystać z konsultacji lekarskich (np. kardiologa, dermatologa) w wybrane weekendy latem i jesienią tego roku. Lista być może zostanie rozszerzona - zapowiedziano podczas konferencji. 

- Ten projekt to nie tylko miasteczka zdrowia. To także programy aktywizujące, dedykowane placówkom ochrony zdrowia. To również działania skierowane do dzieci, takie jak lekcje o zdrowiu - prof. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady ds. spraw ochrony zdrowia.

- Od wielu lat, jeszcze kiedy pracowałem w Narodowym Funduszu Zdrowia, byłem ogromnym orędownikiem profilaktyki. Próbowaliśmy definiować nowe programy, nowe motywatory, które miały zachęcić do uczestniczenia. Niestety, nie zdały one egzaminu. Dlatego w moim przekonaniu konieczna jest właśnie taka wspólna akcja. Ma ona zachęcić Polaków do tego, że kiedy myślą o swoich codziennych wyborach, pamiętali, że dbanie o zdrowie jest zagadnieniem zdecydowanie najważniejszym - dodał szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum