×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne. Rząd przyjął projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP27 lipca 2021 13:30

We wtorek, 27 lipca, rząd przyjął projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień. Chodzi o odszkodowaniami za NOPy, czyli niepożądane odczyny poszczepienne (NOP).

Odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne. Rząd przyjął projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Kapitanacie Portu w Gdańsku/ PAP/Jan Dzban
 • W Polsce powstanie Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, który ma umożliwić szybkie uzyskanie odszkodowania w związku z wystąpieniem niepożądanych odczynów poszczepiennych.
 • We wtorek, 27 lipca, rząd przyjął projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień
 • Według ostatnich danych w Polsce wykonano już ponad 33,7 mln szczepień. Liczba osób w pełni zaszczepionych to 16 986 23. Natomiast liczba niepożądanych odczynów jest na poziomie 13 617.

Rząd przyjął projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw. Natomiast we wtorek, 27 lipca, przyjął go rząd.

Na mocy tej regulacji ma powstać Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, zapewniający pacjentom środki prawne, które umożliwiają szybkie uzyskanie świadczenia pieniężnego w związku z zaistniałymi działaniami niepożądanymi spowodowanymi przez podanie szczepionki.

Świadczenia kompensacyjne będą uzyskiwane na drodze decyzji administracyjnej Rzecznika Praw Pacjenta w wyznaczonym przepisami maksymalnie 60-dniowym terminie na rozpatrzenie wniosku.

Świadczenie kompensacyjne będzie miało charakter zryczałtowanej kwoty. Jej wysokość będzie uzależniona przede wszystkim od długości okresu hospitalizacji, przy czym dolny limit świadczenia kompensacyjnego wyniesie 10 tys. zł w przypadku hospitalizacji wynoszącej od 14 do 30 dni, górny zaś 100 tys. zł w razie hospitalizacji trwającej powyżej 120 dni.

 Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Jak to będzie działać?

 • świadczenia kompensacyjne będą uzyskiwane na drodze decyzji administracyjnej Rzecznika Praw Pacjenta
 • w wyznaczonym przepisami maksymalnie 60-dniowym terminie na rozpatrzenie wniosku
 • świadczenie będzie miało charakter zryczałtowanej kwoty
 • wysokość będzie uzależniona przede wszystkim od długości okresu hospitalizacji
 • dolny limit świadczenia kompensacyjnego wyniesie 10 tys. zł w przypadku hospitalizacji wynoszącej od 14 do 30 dni, górny zaś 100 tys. zł w razie hospitalizacji trwającej powyżej 120 dni.
 • W przypadku wstrząsu anafilaktycznego, wymagającego obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym albo izbie przyjęć lub hospitalizacji do 14 dni, świadczenie wyniesie 3 tys. zł

Czytaj również: Rząd zapowiada szybkie rekompensaty do 200 tys. zł dla pacjentów. Chodzi o błędy medyczne

Odszkodowanie za NOPy będą przysługiwały z datą wsteczną

W przypadku wstrząsu anafilaktycznego, wymagającego obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym albo izbie przyjęć lub hospitalizacji do 14 dni, świadczenie wyniesie 3 tys. zł.

Świadczeniem kompensacyjnym zostaną objęte działania niepożądane, które wystąpiły w wyniku szczepień wykonanych po 26 grudnia 2020 r., w przypadku szczepień przeciw COVID-19, tj. które wystąpiły jeszcze przed wejściem w życie przepisów oraz pozostałych szczepień przeprowadzonych od 1 stycznia 2022 r.

Głównym źródłem finansowania funduszu będą wpłaty na jego rachunek bankowy, dokonywane przez firmy farmaceutyczne, hurtownie, które zawarły ze Skarbem Państwa umowę na dostawę szczepionek do przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych realizowanych w ramach programu szczepień ochronnych.

Czytaj także: Trzy sytuacje, gdy można mieszać szczepionki. MZ wydało komunikat

Zespół ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych przy RPP

Dodatkowo przy Rzeczniku Praw Pacjenta działać będzie Zespół do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych, który sporządzać będzie merytoryczną opinię dotyczącą działania niepożądanego i jego skutków. RPP po jej uzyskaniu rozstrzygać będzie o przyznaniu świadczenia i jego wysokości albo o odmowie przyznania tego świadczenia.

Ponadto w świetle nowelizowanej ustawy nie tylko lekarz, ale także inna osoba mająca odpowiednie kwalifikacje będzie mogła przeprowadzać badanie pacjenta, aby wykluczyć przeciwskazania do wykonania obowiązkowego szczepienia ochronnego. Minister zdrowia będzie miał możliwość wskazania tych osób w rozporządzeniu w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych.

Polecamy: Program Profilaktyka 40 Plus to klapa? Nie ma umów, pacjenci się skarżą

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze