Odszedł konsultant, minister zdrowia otrzymał pytania w sprawie zapaści pediatrii
Konsultant ds. pediatrii złożył rezygnację tłumacząc, że "wszędzie bylejakość, byle tylko na papierze się zgadzało". Do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wpłynęła interpelacja z pytaniami, w jaki sposób resort planuje przeciwdziałać problemom w dostępie dzieci do opieki.

- Konsultant wojewódzki ds. pediatrii na Opolszczyźnie dr Jarosław Mijas złożył rezygnację z pełnionej funkcji
- - Wszędzie bylejakość, byle tylko na papierze się zgadzało, wszędzie, gdzie się nie zagłębić, dochodzi do absurdów. Na każdym kroku czekała mnie walka - tłumaczył w rozmowie z Rynkiem Zdrowia powody rezygnacji pediatra
- Przewodnicząca koła parlamentarnego Polska 2050 Hanna Gill-Piątek wystosowała interpelację do ministra zdrowia w sprawie zapaści pediatrii w woj. opolskim
- - Przytoczone problemy, choć dotyczą województwa opolskiego, są również typowe dla innych regionów - podkreśliła posłanka
- W piśmie do Adama Niedzielskiego pyta w jaki sposób Ministerstwo Zdrowia planuje przeciwdziałać problemom w dostępie dzieci do opieki pediatrycznej
Konsultant ds. pediatrii złożył rezygnację
W piśmie do ministra zdrowia posłanka Gill-Piątek przypomina, że 15 marca 2022 r. konsultant wojewódzki ds. pediatrii na Opolszczyźnie dr Jarosław Mijas złożył rezygnację z pełnionej funkcji.
Wspomina rozmowę Rynku Zdrowia z dr. Mijasem, w której wyjaśniał powody swojej rezygnacji i podkreśla, że "jako przyczynę wskazał nieefektywną walkę o wciąż pogarszający się stan pediatrii".
- (...) w wypowiedziach wskazywał, że woj. opolskie jest jedynym województwem, które ma oddział neurologii dziecięcej od 3. roku życia. Podkreślał, że już występują trudności w dostępie do opieki pediatrycznej dla dzieci, a przecież należy objąć opieką pediatryczną dzieci uciekające z ogarniętej wojną Ukrainy (...) - pisze posłanka.
Przypomnijmy, że dr Mijas podkreślał, iż w ciągu niespełna 10 lat w woj. opolskim cztery piąte pediatrów osiągnie wiek emerytalny, a na ich miejsce nie ma chętnych. Opowiadał m.in. o oddziale pediatrycznym prowadzonym jednoosobowo przez 72-letniego lekarza.
Problemy kadrowe w pediatrii. "Najliczniejsza grupa pediatrów przejdzie na emeryturę"
Posłanka przytoczyła też stan kadrowy pediatrów w woj. opolski z podziałem na grupy wiekowe.
- 30-40 lat – 24 lekarzy,
- 41-50 lat - 9 lekarzy,
- 51-60 lat - 42 lekarzy,
- 60 i więcej – 56 lekarzy.
- Oznacza to, że już wkrótce najliczniejsza grupa pediatrów przejdzie na emeryturę. Spowoduje to ogromną wyrwę kadrową - podkreśliła.
- Przytoczone problemy, choć dotyczą województwa opolskiego, są również typowe dla innych regionów - dodała.
Interpelacja poselska do Ministra Zdrowia w sprawie pediatrii
W przesłanej interpelacji posłanka zapytała ministra zdrowia Adama Niedzielskiego:
- W jaki sposób Ministerstwo Zdrowia planuje przeciwdziałać problemom w dostępie dzieci do opieki pediatrycznej?
- Czy planowane jest zwiększenie limitów specjalizacyjnych dla pediatrów?
- W jaki sposób systemowo ministerstwo planuje sobie poradzić z brakiem lekarzy, czy planowane jest zwiększenie limitów przyjęć na studia medyczne?
- W jaki sposób ministerstwo planuje rozwiązać problem braku oddziału neurologii dziecięcej dla dzieci do lat 3 w województwie opolskim?
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (3)